Vítkova CPI Property Group koupila v Německu čtyři nemovitosti | e15.cz

Vítkova CPI Property Group koupila v Německu čtyři nemovitosti

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Miliardář a majitel CPI Property Group Radovan Vítek zakončil loňský rok ve velkém stylu. Koupil dvě velké nemovitosti v Berlíně a dvě v blízkosti Karlsruhe.

Do portfolia CPI Property Group Radovana Vítka přibyly poslední den v roce rovnou čtyři nemovitosti o celkové pronajímatelné ploše téměř 108 tisíc metrů čtverečních. CPI Property Group získala budovy prostřednictvím své dceřiné společnosti GSG Berlin, která koupila podíl ve výši 94,9 procenta v německém majiteli realit.

CPI Property Group o transakci informovala na začátku ledna bez uvedení jména německé společnosti a ceny, kterou za nemovitosti zaplatila. Podle firmy se převzetím čtyř realit posílí zejména pozice GSG Berlin na berlínském realitním trhu. Dvě berlínské budovy mají totiž plochu k pronájmu 76,1 tisíce metrů čtverečních. Dvě reality u Karlsruhe pak plochu 31,5 tisíce. Šlo tak jistě o investici v miliardách korun.

Podle šéfa CPI Property Group Martina Němečka jde o významnou akvizici na atraktivním trhu ve správnou dobu. „Německo je jeden z našich klíčových trhů, na kterém aktivně hledáme dobré investiční příležitosti,“ komentoval transakci Němeček. U nových budov je podle něj cílem zvýšit obsazenost a příjem z pronájmu.

Berlínský realitní trh zažívá v posledních letech velký rozmach. Byl ostatně označen za nejlepší pro realitní investice a development v letech 2016 a 2017 podle studie PwC a Urban Land Institute. Trh s kancelářskými prostory žene nahoru i poptávka od technologických firem a start-upů včetně kolosů jako Facebook, Amazon nebo například Tesla. Berlín by navíc v příštích letech mohl těžit z Brexitu, když by některé společnosti mohly přesunout své kanceláře rovněž do německého hlavního města.

O Vítkovi se v poslední době nejvíce mluvilo kvůli ovládnutí společnosti Turf Holding, která pořádá dostihy v pražské Velké Chuchli. Realitní magnát chce dostihy zachovat, ale nově se hodlá zaměřit rovněž na parkur.

Za prvních devět měsíců loňského roku Vítkova CPI Property Group dosáhla čistého zisku ve výši 199 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o 230 procent z loňských 60 milionů eur. Je ovšem nutno podotknout, že největší měrou se na zisku podílelo přecenění realitního portfolia skupiny. Jeho hodnota vzrostla kvůli přecenění o 207 milionů eur.

Newslettery