Vítkova transakce s italskými realitami za miliardy je u ledu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vítkova transakce s italskými realitami za miliardy je u ledu

Daniel NovákVladan Gallistl

Zatímco ještě na začátku letošního roku byly italské nemovitosti oblíbeným artiklem zahraničních investorů, obrátila pandemie koronaviru realitní byznys v zemi pod Alpami v prach. Doplatil na to i jeden z nejbohatších Čechů Radovan Vítek. Jeho skupina CPI umrtvila jednání o převzetí italského portfolia v hodnotě jedné miliardy eur. 

Předmětem transakce měla být realitní skupina byznysmena Luca Parnasiho. Jeho firma je největším majitelem realit v Římě. Součástí portfolia jsou pozemky pro nový stadion fotbalové legendy AS Řím. Na prodej byla skupina kvůli vysokému zadlužení. 

„Nyní je transakce kompletně odložená. Nepřekročila hranici diskuzí o podmínkách, nikdy jsme se tam k ničemu nezavázali,“ řekl deníku E15 generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček. „Za finančních podmínek, o nichž jsme se bavili, není možné obchod uskutečnit,“ dodal šéf skupiny. 

Krize postihne celý trh automobilových veteránů. Kdo může, měl by nakupovat, říká Radek Pokorný

Podobně jako v jiných zemích včetně Česka také v Itálii od začátku letošního roku dobíhají jen dříve rozjednané transakce. Nové realitní obchody se prakticky neuzavírají. 

„Oportunističtí investoři zaměření na krátkodobé a střednědobé kapitálové zisky jsou více opatrní,“ uvedla ve studii o aktuální situaci na italském trhu Giulia Ghiani šéfka výzkumu v italské části poradenské společnosti CBRE. 

Světoví boháči vyčkávají na pokles burz, než začnou nakupovat

Itálie patří mezi země nejvíce zasažené pandemií nového koronaviru. Mezinárodní ratingová agentura Fitch na konci dubna zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti země o jeden stupeň na úroveň BBB-. Tento krok podle agentury odráží výrazný dopad pandemie způsobené koronavirem na italskou ekonomiku.

Vítkova skupina CPI je kromě Česka rovněž předním realitním hráčem například v Berlíně nebo ve Varšavě. Právě v polské metropoli společnost na konci dubna získala většinový podíl v dalším kancelářském centru o výměře 46 tisíc metrů čtverečních. To je zhruba velikost administrativního centra Florentinum v centru Prahy. 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!