Zeman a Klaus dostanou nabídku užívat Čapkovu vilu | E15.cz

Zeman a Klaus dostanou nabídku užívat Čapkovu vilu

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Část pražské dvojvily, kde žil spisovatel Karel Čapek s herečkou Olgou Scheinpflugovou a scházely se zde prvorepublikové elity v čele s T. G. M., by mohla sloužit i prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho předchůdci Václavu Klausovi. Unikátní prostory, z nichž dýchá atmosféra starých časů, chce oběma politikům nabídnout Praha 10. Ta nemovitost spolu s historickým inventářem koupila minulý měsíc od dědiců Scheinpflugové za 44 milionů korun.

Určité představy, jak by mohli Zeman a Klaus vilu využívat, starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík má. „Naše plány musí být opřené o dohodu se současným a bývalým prezidentem. Po citlivé rekonstrukci interiérů bude jedním z prvních kroků to, že je do vily pozvu na společnou kávu a prohlídku,“ řekl deníku E15 Zoufalík.

Hradní kancléř Vratislav Mynář zatím neví, zda bude mít Zeman o využívání vily zájem. „Slyším o tom poprvé. Předpokládám ale, že se pan prezident bude nabídkou zabývat,“ řekl.

Například v místnosti pátečníků, kde je k vidění nejen původní nábytek, osvětlení, různé umělecké předměty, ale i dobový servis nebo očíslované sklenice, aby si je hosté nepletli, by mohli Zeman a Klaus pořádat diskuze se svými poradci či příznivci. „Nabídnu jim, abychom na tuto tradici navázali. Samozřejmě záleží na nich. Snad mi pomůže historie,“ dodal Zoufalík.

Připomněl, že v podkroví vinohradského domu se tvořily dějiny Československa. Prostory zůstaly od smrti Karla Čapka v prosinci 1938 nezměněné, pouze se v nich uklízelo. V druhé části vily bydlí dědicové jeho bratra Josefa.

Detailní plány na využití domu nejen pro Zemana a Klause, ale i pro veřejnost, vyplynou z konzultací s odborníky. Po opravách, jež mohou stát přes deset milionů, otevře Praha 10 ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a dalšími institucemi expozici bratří Čapků a prohlídkový okruh. Ve spodních pak měl vzniknout prostor pro pořádání komorních kulturních akcí.

Bohumil Zoufalík: Čapkova vila bude naše vlajková loď

Majitel poloviny Čapkovy vily Karel Scheinpflug a starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík Autor: ctk

Starosta desáté pražské městské části Bohumil Zoufalík doufá, že přesvědčí současného i bývalého prezidenta republiky, aby využívali Čapkovu vilu. „Přítomnost Miloše Zemana a Václava Klause by dala Praze 10 punc,“ říká.

* E15: Připomeňte, co samotnému nákupu vily předcházelo.

Přiznám se, že v květnu, kdy Praha 10 začala usilovat o koupi, jsem si ani pořádně neuvědomil, co se ve vile všechno nachází. Je to opravdu zásadní a unikátní záležitost. S majitelem jsme se v červnu dohodli, že nám dá tříměsíční rezervační smlouvu na to, abychom měli čas pozvat do vily celý tým znalců z různých oborů. Když jsem místnosti v srpnu poprvé navštívil, teprve tehdy jsem si uvědomil, co vila a její historický inventář představují za hodnotu a jakou zodpovědnost na sebe městská část chce převzít. V té době jsem ale ještě nevěděl, zda se nám vilu podaří koupit. Majitel původně požadoval 55 milionů korun. Určitě mu musím poděkovat za to, že nám vyšel vstříc a nakonec cenu o více než 11 milionů snížil.

* E15: Spolupracujete s rezortem kultury?

Ministr Balvín Praze 10 vyšel vstříc a nabídnul nám podporu potřebných institucí a odborníků. Ve spolupráci s rezortem chceme zachovat veškeré věci, které ve vile jsou, a dohodnout způsob, jakým bychom prostory mohli otevřít veřejnosti.

* E15: Jak vznikl nápad nabídnout unikátní prostory současné a bývalé hlavě státu?

Chci do vily pozvat jak Miloše Zemana a Václava Klause, tak další představitele politického a kulturního života. Tedy navázat na prvorepublikové tradice. Pozvánka pro bývalého a současného prezidenta má být jedním z prvních počinů. Mé přání je, aby Praha 10 byla vnímána jako městská část bratří Čapků. Nejde nám pouze o nákup vily a záchranu dědictví, ale propojení městské části s těmito velikány české kultury a veřejného života vůbec. Oba reprezentují hodnoty, k nimž bychom se měli vrátit.

* E15: Jak konkrétně byste si využití vily pro potřeby Zemana a Klause představoval?

Moje představy musí být opřené o dohodu se současným i bývalým prezidentem. Prvním krokem bude to, že je oba pozvu na společné setkání a prohlídku vily. Jestli budou mít zájem o její využití, záleží na nich. Historie mi snad pomůže. V místnosti, kde se scházeli proslulí pátečníci, se tvořily dějiny Československa. Klausovi a Zemanovi nabídnu, abychom na tuto tradici navázali.

* E15: Není to tedy tak, že byste ve vile chtěli vybudovat nějaké instituty Zemana či Klause.

Rozhodně nekupujeme vilu pro Zemana a Klause, to v žádném případě. Chceme tam pořádat kulturní akce, které by mohli zaštítit.

* E15: Předpokládám, že budova i interiéry budou potřebovat určitou rekonstrukci.

Samozřejmě velice citlivou, které budou předcházet konzultace s odborníky. V nižších patrech plánujeme vytvořit jakýsi kulturní prostor. Nejde ale o velký sál, muselo by se jednat o komorní akce. Z celého domu by se mělo stát kulturně-společenské centrum, jemuž by přítomnost prezidentů samozřejmě dala určitý punc. Plánem je vytvořit z Čapkovy vily vlajkovou loď Prahy 10.

* E15: Kdy vilu ukážete prezidentům: A co její otevření pro veřejnost?

Prezidentům ji chci ukázat ještě v současném syrovém stavu, aby měli možnost nasát prvorepublikovou atmosféru. Co se týče dokončení oprav a zpřístupnění veřejnosti, předpokládám, že by se to mohlo podařit do jednoho roku.