Růst ekonomiky zpomalil na 2,5 procenta. Analytik: Lepší, než se čekalo | E15.cz

Růst ekonomiky zpomalil na 2,5 procenta. Analytik: Lepší, než se čekalo

Výroba hraček v továrně Detoa
Výroba hraček v továrně Detoa
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalil na 2,5 procenta, mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj se shoduje s předpoklady analytiků.

V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla česká ekonomika meziročně o tři procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt od ledna do března zvýšil o 0,4 procenta. „Fakticky nejde o zásadní obrat. ČR tak má letos velkou šanci být opět mezi nejrychleji rostoucími zeměmi celé EU,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„Data jsou lepší, než se čekalo a jsou i nad očekáváním ČNB. Nicméně reakce trhu by neměla být citelná,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brižka. „Za celý rok 2016 čekáme růst ekonomiky o 2,3 procenta. „Dnes zveřejněná data dávají šanci na o trochu lepší výsledek,“ dodal.

Klíčový význam pro vývoj české ekonomiky měla ve 2. čtvrtletí podle statistiků většina odvětví zpracovatelského průmyslu i služeb. „Na výdajové straně k růstu HDP přispívala zejména zahraniční poptávka a stabilně rostoucí spotřeba domácností,“ uvedl ČSÚ.

Zlepšila se také situace na trhu práce. Zaměstnanost v pojetí národních účtů byla meziročně vyšší o 1,6 procenta a proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta.

Dnešní data je ale podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy třeba brát s rezervou. Nevylučuje totiž revizi dat směrem dolů. „Pokud by se potvrdil dnešní odhad, značí to, že česká ekonomika si udržuje solidní růstové tempo a že její zpomalení po loňském zářném, avšak bezprostředně neopakovatelném výkonu, je pozvolnější, než se čekalo. Varovná je letos ovšem ztráta dynamiky průmyslové výroby bez zahrnutí autoprůmyslu,“ uvedl.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah