Růst platů dál zpomaluje. Firmy stále šetří | e15.cz

Růst platů dál zpomaluje. Firmy stále šetří

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo loni dostal v práci přidáno, může hovořit o velkém štěstí. Růst mezd v Česku totiž rok od roku slábne.

Hrubá mzda v podnicích loni rostla průměrně o 3,4 procenta, zatímco v roce 2010 byl růst dvojnásobný. Předloni nárůst činil 4,2 procenta, vyplývá z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory mezi více než 22 tisíci zaměstnanci ze zhruba 80 podniků v ČR. Výše mzdy se liší v závislosti na konkrétním odvětví a regionu.

Rozdíly v odměňování zaměstnanců závisí kromě zastávané pozice také na pracovním výkonu a poptávce na trhu práce. Nejlépe jsou odměňováni odborníci a vedoucí pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. Stále větší vliv na výši mzdy má i místo podnikání. Zatímco v Praze převyšují mzdy odborníků a vedoucích pracovníků celorepublikový průměr o 41 procent, v jižních Čechách jsou 17 procent pod průměrem.

„Nejvyšší nástupní mzdou se mohou pochlubit absolventi technických a přírodovědných oborů, následují právní a ekonomické obory. Na opačném konci mzdového žebříčku se naopak nachází nástupní mzdy absolventů v oblasti sociálních věd,“ uvedla komora.

Chybějí výzkumní pracovníci

Firmy si podle průzkumu nejvíce stěžují na nedostatek pracovních sil s kvalitním vzděláním a zaměstnanců pro oblast výzkumu a vývoje. „Od zástupců mnoha podniků v České republice slýcháme, že nemohou v místě svého podnikání najít dostatek kvalifikovaných pracovníků pro high-tech výrobu, ale ani pro výzkum a vývoj,“ uvedl výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla průměrná hrubá mzda loni ve třetím čtvrtletí nominálně o 1,3 procenta na 24 836 korun. Medián mezd meziročně stoupl o 1,5 procenta na 21 331 korun.

Platy podle regionů: Strojařům se daří na liberecku, účetním v Praze

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery