Skupina Creditas má za sebou rekordní rok, nejvíce rostla ve finančních službách a energetice

Majitel skupiny Creditas Pavel Hubáček.

Majitel skupiny Creditas Pavel Hubáček. Zdroj: Tomeš Michael / E15

Investiční skupina Creditas vlastněná finančníkem Pavlem Hubáčkem zaznamenala za rok 2022 rekordní hospodářský výsledek 5,1 miliardy korun. Největší podíl na tomto zisku měla energetická divize UCED a Banka Creditas. Podle CEO skupiny Creditas Jiřího Hroudy se skupině dařilo ve všech oborech, v nichž působí.

„Loňský rok byl mimořádně úspěšný, podařilo se nám realizovat několik velkých akvizic,“ řekl Hrouda. „K Bance Creditas jsme přidali Max banku, významně roste energetická divize UCED, která vloni koupila jednu z největších tepláren na biomasu v Česku EC Biowatt v Kutné Hoře a špičkovací elektrárnu v Prostějově,“ dodal CEO Creditas.

V energetice se skupině dařilo nejvíce. Zmíněná energetická divize UCED, která patří mezi největší distributory elektřiny v Česku, dosáhla zisku přes dvě miliardy korun. „Naším cílem je být lídrem decentrální energetiky. Do roku 2030 plánujeme provozovat agregační blok s výkonem 1000 MW, což si vyžádá investici kolem 20 miliard korun,“ dodal Jiří Hrouda.

Skupina posilovala i svoji pozici na bankovním trhu, kde měla zisk 1,6 miliardy korun. V říjnu koupila Expobank CZ, kterou vzápětí rebrandovala na Max banku. Ta pak během dvou měsíců zdvojnásobila počet klientů. Aktuálně tak mají obě banky skupiny přes 220 tisíc klientů a jejich bilanční suma je téměř 140 miliard korun.

Creditas rozšiřuje i své portfolio realit. Creditas Real Estate hodlá v následujících deseti letech investovat 27 miliard korun do stavby pěti a půl tisíce bytů především v Praze, Plzni a Brně, přičemž tisícovka z nich bude určena na nájemní bydlení. Skupina se chce soustředit i na průmyslové nemovitosti. Pod svůj nemovitostní fond vloni získala třeba dva skladové a logistické areály v Pardubicích. Růst celého fondu byl loni rekordní, dosáhl ročního zhodnocení téměř 12 %.

Do skupiny Creditas patří mimo jiné i Grandhotel Pupp v Karlových Varech nebo startup Lifeliqe zabývající se vzděláváním a rekvalifikacemi ve virtuální realitě. Prioritou ale do budoucna zůstávají finanční služby, energetika a rozvoj Creditas Real Estate.