Slabší růst Číny ohrožuje světovou ekonomiku | E15.cz

Slabší růst Číny ohrožuje světovou ekonomiku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínští plánovači narýsovali zemi osmiprocentní tempo růstu HDP. To se však v prvním čtvrtletí letošního roku nepodařilo splnit. Tempo růstu je „jen“ 7,7 procenta a analytici hovoří o možnosti dalšího ochlazení. Číně tak hrozí, že ztratí pozici lokomotivy světového průmyslu.

Oficiální zdroje v Pekingu uvedly, že ekonomika roste proti předpokladům poněkud pomaleji. „Vzhledem k přetrvávající obtížné globální ekonomické situaci, ale tempo růstu nebylo příliš nízké“, hájil výkonnost země šéf statistického úřadu Sheng Laiyun. Důležité podle něj je zejména to, že se podařilo držet čtvrtletní inflaci na 2,4 procentech a zároveň vytvořit více než tři miliony nových pracovních míst. Stabilní trh práce v Číně je tak v ostrém kontrastu se situací v USA a Evropě.

Rychlost růstu HDP Číny brzdí zejména pomalejší růst průmyslové výroby. Ta v březnu meziročně stoupla jen o 8,9 procenta, což je podstatně méně než očekávaných deset procent. „Průmyslová výroba je nečekaně slabší a to je zdrojem oslabení HDP,“ řekl Tim Condon z banky ING v Singapuru.

Tržby obchodníků v uplynulém měsíci však proti loňsku stouply o 12,6 procenta, což překonalo odhady analytiků. V Číně také silně roste poptávka po nemovitostech. Investice do bydlení v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 20,2 procenta. Příjmy z prodeje realit vzrostly dokonce o 61,3 procenta a přispívají tak k obavám z neudržitelného zvyšování cen domů.

Někteří analytici se obávají, že vyšší ceny nemovitostí by mohly vést k přísnější měnové politice. Jiní ale tvrdí poukazují, že tento vývoj je jen málo pravděpodobný vzhledem k nižšímu tempu růstu za první čtvrtletí. „Nemyslím si, že jde o obrat směrem k nižšímu růstu. Domnívám se, že zotavení se pravděpodobně opozdilo, ale stále se blíží,“ řekl ekonom společnosti UBS Tao Wang.

Vývoj by mohl vést k finanční krizi

V Číně navzdory pomalejšímu růstu sílí obavy z rizika nadprodukce v důsledku financování výroby prostřednictvím půjček. O víkendu čínská tisková agentura Xinhua varovala před tím, že může dojít k řadě bankrotů, předlužení a růstu nezaměstnanosti . To by v Číně mohlo vyvolat finanční krizi. Rizika se týkají zejména výroby s vysokým podílem lidské práce, jako je těžký průmysl a výroba stavebních hmot, jako je ocel, cement, hliník, nebo ploché sklo. Tyto obory, stejně výroba fotovoltaických systémů či turbín pro větrné elektrárny jsou v Číně předimenzované a potýkají se s výrazným úbytkem poptávky. „Celá Čína je nejspíš jen jednou velkou bublinou. Dnešní data říkají, že investice do nemovitostí zde v prvním kvartále meziročně vzrostly o 20,2 prodetn a že tržby z nájemného rostly o neuvěřitelných 61 procent. Je to normální? Není to klasický příznak nezdravé cenové bubliny? To, že Čína ztrácí dech a růst má založený na podivných investicích, je alarmující zejména pro obchodníky s komoditami. Čína totiž představuje 40 procent globální poptávky u základních kovů. Podobně děsivá čísla dostaneme i u uhlí a dalších komodit,“ komentuje situaci v Číně Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance.

Čínský hrubý domácí produkt v uplynulých 10 letech (ve stovkách milionů juanů):

Čínský hrubý domácí produkt v posledních 10 letech Autor: tradingeconomics.com
Zdroj: Čínský statistický úřad, tradingeconomics.com

Čínské firmy v roce 2012 vyrobily rekordní ch 720 milionů tun surové oceli. Ocelářský průmysl však vykázal ztrátu 28,9 miliard jüanů (3,4 miliardy eur). Do červených čísel se zapsali také téměř všichni výrobci hliníkových profilů. Ještě horší je i situace v solárním průmyslu.

Za celý loňský rok čínská ekonomika vzrostla o 7,8 procenta, což byl nejhorší výsledek od roku 1999. V posledním čtvrtletí loňského roku se jí však podařilo zastavit zpomalování růstu, které trvalo sedm čtvrtletí, a hrubý domácí produkt se zvýšil o 7,9 procenta.

Další problém: stárnutí populace

Čínský statistický úřad již v lednu varoval před dalšími nepříznivými faktory. Společnost rychle stárne a práce zdražuje. Aktuální údaje studie Human Development Report 2013 rovněž upozorňuje na dramatické změny. Ke konci roku 2012, jeden ze sedmi Číňanů (194 milionů) bylo starší než 60 let. Letos demografové očekávají nárůst tohoto čísla na 202 milionů. Pro Čínu tak vzniká obrovský sociální problém, protože dramaticky roste i počet těch, kteří potřebují nějaký druh pomoci.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah