Španělsko spadlo do recese | E15.cz

Španělsko spadlo do recese

Španělsko
Španělsko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělská ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do nové recese. Hrubý domácí produkt (HDP) klesl v mezičtvrtletním srovnání o 0,4 procenta a zaznamenal druhé čtvrtletí poklesu po sobě. Uvedla to v odhadu španělská centrální banka.

V posledním čtvrtletí loňského roku HDP klesl o 0,3 procenta a vstup země do recese se všeobecně očekával. Recese se běžně definuje jako dvě čtvrtletí poklesu po sobě. V meziročním srovnání se HDP snížil o 0,5 procenta. Oficiální údaje o HDP za první čtvrtletí zveřejní statistický úřad 30. dubna.

Vláda čeká, že španělská ekonomika v celém tomto roce klesne o 1,7 procenta. Mezinárodní měnový fond v předpovědi z minulého týdne odhadl letošní pokles na 1,8 procenta, pro příští rok ale počítá se zastavením propadu a mírným oživením.

Přečtěte si,

.

O Španělsku se nyní na finančních trzích mluví jako o dalším možném adeptu na mezinárodní finanční pomoc v eurozóně kvůli dluhové krizi. Nová konzervativní vláda sice přijala ambiciózní plán rozpočtových úspor, ten je však ohrožen ekonomickým poklesem a největším rizikem země jsou problémy bankovního sektoru.

Španělsko vedlo v minulém desetiletí disciplinovanou rozpočtovou politiku bez nadměrných deficitů. Výrazně se však s podporou levných úvěrů po přijetí eura zadlužoval soukromý sektor a krach prudce rostoucího trhu nemovitostí v roce 2008 těžce zasáhl místní banky. Země trpí vysokou nezaměstnaností, jejíž míra už výrazně přesahuje 20 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah