Staré škodovky už levnější nebudou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Staré škodovky už levnější nebudou

Štěpán Bruner

Čeští motoristé, kteří před časem svou Škodu 120 nebo favorit zavřeli do stodoly, si nyní mohou mnout ruce. Cena zachovalých vozů tuzemské automobilky ze 70. a 80. let se v posledních pěti letech mohutně odrazila ode dna a v případě některých modelů se i zněkolikanásobila. Většina znalců přitom soudí, že ceny sice už neporostou tak rychle, ale propad očekávat nelze.

Na začátku roku 2019 stála původní Škoda Octavia v zachovalém stavu kolem 5300 eur. O rok později, v lednu 2020, to bylo už 6100 eur, vyplývá z údajů znalecké firmy Classic Data. To představuje meziroční růst o 15 procent.

Zajímají vás další alternativní investice? Věnujte pozornost speciálnímu Magazínu E15, který se netradičním investicím věnuje. 

Data pro novější modely domácí automobilky nejsou k dispozici, přinejmenším inzertní ceny modelů 100, 105 nebo 120 se ale za posledních pět let zvedly i několikanásobně. Prodejci za donedávna nechtěné škodovky požadují často i šestimístné sumy. A není výjimkou, když za tyto ceny vůz skutečně změní majitele. „Před třemi lety jsem koupil formana s nájezdem 17 tisíc kilometrů za 19 tisíc korun. Nedávno jsem ho prodal za 120 tisíc,“ uvádí Radek Pokorný, zakladatel investičního fondu Engine Classic Cars Automobile Fund. Podobných příběhů napsal trh v posledních letech více.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!