Biotech inkubátor i&i investoval do léku proti paradentóze | E15.cz

Pražský inkubátor i&i investoval do německého vývoje léku proti paradentóze

Patrik Borýsek

Patrik Borýsek

Vstoupit do diskuze
0

Biotechnologický inkubátor i&i Prague poslal 200 tisíc eur, tedy přes pět milionů korun, německé společnosti PerioTrap Pharmaceuticals. Ta chystá lék proti paradentóze. 

PerioTrap vyvíjí lokálně aplikované léky s cíleným působením v patogenních bakteriích. Zmíněná investice bude použita k financování dalšího vývoje a ke klinickému testování. Kromě i&i se přidali také další investoři. Ti do projektu celkově vložili tři miliony eur.

Biotechnologický inkubátor i&i Prague je společným inkubačně-investičním křídlem Akademie věd a Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB). Právě tam dlouhá léta působil známý vědec Antonín Holý, který vedl výzkum a vývoj látek sloužících jako léčiva proti viru HIV, například pod licencí Gilead Sciences. 

„Biotechnologický inkubátor i&i Prague dlouhodobě podporuje vědecké start-upy napříč Českou republikou. PerioTrap je vůbec prvním projektem, do kterého investujeme mimo ni,“ říká ředitel i&i Prague Jaromír Zahrádka. „Zapadá do našeho portfolia kvalitou technologie a zároveň nám pomáhá prohlubovat mezinárodní spolupráci, z jejíchž výhod těží všechny námi podporované projekty,“ vysvětluje.

Co je to paradentóza

Paradentóza je infekční onemocnění, které postihuje zhruba 30 procent světové populace. Její příčinou je působení mikroorganismů, jejichž množení, které může vést až ke krvácení dásní či vypadávání zubů, podporuje zubní plak a zubní kámen. V současnosti se léčba skládá z odstraňování zubního kamene a nasazení antibiotik. Nejúčinnější je však prevence. 

Biotechnologický inkubátor i&i Prague se věnuje inovacím v oblasti vývoje léčiv a lékařských prostředků pocházejících z akademických institucí. V současnosti drží podíl v osmi společnostech. Celkově bylo ze strany i&i Prague investováno už zhruba 2,2 milionu eur. 

Mezi nejúspěšnější projekty, které mají v portfoliu, patří dle Jaromíra Zahrádky firma Diana Biotechnologies, která vyvinula testy na covid a stala se dodavatelem zhruba dvaceti procent všech PCR testů prováděných v ČR. „Velmi dobře se daří také společnosti Dracen Pharmaceuticals, která nedávno otestovala potenciální nové léčivo na rakovinu na prvních pacientech,“ doplňuje Zahrádka.

„Prostředky jsou vkladem našeho vlastníka, společnosti IOCB Tech. Ta svou činností podpořila prodej velkého množství licencí – především projektů z ÚOCHB Akademie věd ČR – a získala tak podíly z těchto licenčních smluv jako odměnu za práci,“ vysvětluje ředitel i&i Prague Jaromír Zahrádka. „My reinvestujeme část takto získaných prostředků a tím se snažíme podpořit další slibné vědecké projekty, aby z nich vznikaly start-upy a byly úspěšné stejně, jako je běžné v zahraničí,“ dodává.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.