Stavebnictví dál klesá. V květnu to bylo o 4,9 procenta | E15.cz

Stavebnictví dál klesá. V květnu to bylo o 4,9 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební výroba byla v květnu meziročně nižší o 4,9 procenta, o měsíc dříve klesala dokonce o šest procent. Počet dokončených bytů meziročně klesl o 18,8 procenta, zahájeno jich bylo naopak o 6,4 procenta víc. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„Jak je vidět, stavebnictví příliš nepomohl ani o jeden den vyšší počet pracovních dnů. Pokles stavebnictví přitom jde na vrub jak pozemnímu stavitelství, tak inženýrskému. A to se navíc výsledky stavebnictví srovnávají s velmi slabou základnou první poloviny loňského roku,“ hodnotí výsledek Petr Dufek, analytik ČSOB. Stavebnictví podle něj stále strádá v důsledku slabých domácích soukromých i veřejných investic.

„Určitý náznak k lepšímu je patrný u bytové výstavby, kde už několik měsíců roste počet nově stavěných bytů. Bytová výstavba je tak už na vzestupném trendu, který však nemusí být nijak silný vzhledem k existující zásobě neprodaných nových bytů. I když „hrozí“ vyšší DPH, boom, který jsme viděli kolem roku 2007 se hned tak opakovat nebude. Výhled stavebnictví není i pro další měsíce příliš povzbudivý, a tak počítat s celkovým poklesem stavební produkce okolo pěti procent. Bude to již třetí rok propadu za sebou,“ odhaduje Dufek.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah