Stavebnictví stagnovalo. Podle analytiků je to zklamání | E15.cz

Stavebnictví stagnovalo. Podle analytiků je to zklamání

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Richard Rames, E15

ČTK, lem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební výroba se v květnu meziročně nezměnila. Ještě v dubnu přitom rostla o osm procent. Úřady zároveň v květnu vydaly méně stavebních povolení. Podle odborníků je stagnace špatným znamením.

Začalo se ale stavět 2449 bytů, což bylo o 30 procent více než loni v květnu. Letošní květen byl o jeden pracovní den kratší než loni, upozorňují statistici. V pozemním stavitelství produkce meziročně klesla o 1,4 procenta, zatímco produkce inženýrského stavitelství se zvedla o 3,1 procenta.

U zahájených bytů je patrný raketový květnový nárůst bytů v bytových domech. Těch se proti loňskému květnu začal stavět dvojnásobek, přesně o 111 procent více. Na druhou stranu ale o 1,6 procenta méně bytů se staví v rodinných domech.

„Jednoznačně o obratu na trhu s novými byty je zatím předčasné hovořit. Zvláště, když jde jen o dobrá čísla z Prahy a Středočeského kraje, a zvláště, když se na nich podílí i byty v pečovatelských domech pro seniory,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Nejhorší výsledek

Skeptičtí zůstávají i další odborníci. „Stavebnictví si letos připsalo nejhorší výsledek. Oproti loňskému roku nevzrostlo ani nekleslo. I když nejde o propad, tak jde o špatnou zprávu, protože loňská srovnávací základna byla hodně nízká,“ hodnotí květen v stavebnictví Michal Kozub, analytik Home Credit

Podle Kozuba může za stagnaci tlak na ceny ze strany zadavatelů zakázek. V číslech se odráží taky ústup aktivity způsobené mírnou zimou.

Vývoj stavební produkce Autor: Tradingeconomics.com

V pátém měsíci stavbaři dokončili 1434 bytů, což bylo o 23,2 procenta méně než loni. Bytů v rodinných domech dokončili o 4,5 procenta méně, v bytových domech pak téměř o 70 procent méně než loni. Stavební úřady v květnu vydaly 6832 stavebních povolení, tedy o 6,6 procenta méně než loni v květnu. Vzrostla ale hodnota těchto staveb, a to o 17,9 procenta na 23,5 miliardy korun.

Zaměstnanců ubylo

Zaměstnanců ve stavebnictví v květnu meziročně ubylo pět procent a jejich průměrná měsíční mzda klesla o půl procenta na 28 844 korun. Čísla ale nezahrnují údaje za malé podniky. Pokud se porovnají výsledky stavební výroby za leden až květen se stejným obdobím roku 2008, po kterém vypukla krize, má ještě české stavebnictví co dohánět. Letošní výroba je zatím o 28 procent nižší než před krizí.

„Odvětví utrpělo těžký propad a za posledních šest let v jednu dobu na předkrizové období ztrácelo apokalyptických 38 procent. Nyní se pomalu a zlehka zvedá ze dna a všichni jsou rádi za každé procento s kladným znaménkem, nebo za stav, kdy se nevrátí pokles. Všichni stále vidíme na obzoru hrozby, které toto oživení mohou přidusit,“ dodává Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Autor: ČTK, lem

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah