Amazon se pouští do prodeje robotů. Ohlídají děti, seniory i majetek

Společnost Amazon vyvinula robota Astro, kterého lze ovládat dálkově hlasem. Má dohlížet na domácí mazlíčky, děti nebo seniory a zajišťovat celkovou bezpečnost domácnosti.

Společnost Amazon vyvinula robota Astro, kterého lze ovládat dálkově hlasem. Má dohlížet na domácí mazlíčky, děti nebo seniory a zajišťovat celkovou bezpečnost domácnosti. Zdroj: Reuters

Kdo je Jeff Bezos?
Astro bude k mání za tisíc dolarů, necelých 22 tisíc korun.
Amazon začne prodávat robota jen na území Spojených států.
Společnost Amazon vyvinula robota Astro, kterého lze ovládat dálkově hlasem. Má dohlížet na domácí mazlíčky, děti nebo seniory a zajišťovat celkovou bezpečnost domácnosti.
Společnost Amazon vyvinula robota Astro, kterého lze ovládat dálkově hlasem. Má dohlížet na domácí mazlíčky, děti nebo seniory a zajišťovat celkovou bezpečnost domácnosti.
8
Fotogalerie

Americký internetový prodejce Amazon v úterý představil sérii technologických produktů a vychytávek, které chce ještě letos nabízet spotřebitelům. Nejvíce pozornosti patrně přilákal inteligentní robot Astro, jenž má sloužit jako pomocník v domácnosti. „Je to odvážný, avšak logický krok vzhledem k tomu, jak je Amazon zběhlý v oblasti robotiky,“ myslí si Ben Wood, vedoucí analytik v poradenské firmě CCS Insight. 

Amazon v podobě robota Astro pokračuje ve své snaze zaplnit domovy i těla svých zákazníků chytrými technologiemi. Zařízení je vybaveno hlasem dálkově ovládanými kamerami. Robot se dokáže pohybovat po domě a sledovat, zda je v nepřítomnosti majitele všechno v pořádku.

Může tak například dohlížet na domácí mazlíčky, děti nebo na seniory a zajišťovat celkovou bezpečnost domácnosti. Umí dokonce zkontrolovat, zda v kuchyni nezůstal zapnutý sporák.

Výrobce přitom zdůrazňuje, že nevyvinul jen „Alexu na kolečkách“, tedy pohyblivého virtuálního asistenta založeného na umělé inteligenci. Robot dokáže vydávat unikátní zvuky a dělat mnoho grimas a pohybů, díky čemuž působí jako živá bytost. V prodeji bude zatím jen ve Spojených státech, a to za tisíc dolarů, tedy necelých 22 tisíc korun. Zájemci si robota mohou předobjednat už dnes.

„Amazon má na rozdíl od svých rivalů odvahu nabízet vysoce experimentální produkty a sledovat, jak na ně zákazníci reagují,“ míní Wood. „Věřím, že se robot vyprodá během několika minut, jakmile dorazí na trh,“ dodává.     

  

Video placeholde
Kdo je Jeff Bezos? • Videohub

Internetový gigant kromě Astra představil i další zajímavé vynálezy – například zdokonalený fitness náramek Halo, který umí měřit hladinu kyslíku v krvi či kvalitu spánku. Bez nabíjení vydrží celý týden. Amazon jej bude nabízet spolu s ročním předplatným na cvičební a výživový program za 79 dolarů. Chce tak konkurovat aplikaci Fitness+ od Applu.

Další novinkou je chytrý termostat, který šetří energii, nebo dětské zařízení Amazon Glow, jež dětem umožní hrát videohry, chatovat či telefonovat s kamarády. 

Ačkoli si odborníci novinky od Amazonu vesměs pochvalují, reportérka stanice BBC Jane Wakefieldová připomíná, že s roboty se v minulosti pokoušela uspět už celá řada značek. Žádný z nich se však především kvůli ceně nestal mainstreamovou záležitostí. Pro Amazon tak bude velmi těžké přesvědčit spotřebitele, že se jim nabízí produkt, který je čímsi víc než jen „hračkou pro bohaté“.

Na vývoji domácích robotů pracuje i společnost Tesla miliardáře Elona Muska. Japonský konglomerát SoftBank v červnu pozastavil výrobu svého humanoidního robota Peppera.