Ani IZIP, ani Zdravel. Poskytovatel zdravotních knížek dvou milionů lidí opět změnil jméno | e15.cz

Ani IZIP, ani Zdravel. Poskytovatel zdravotních knížek dvou milionů lidí opět změnil jméno

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý IZIP, poskytovatel elektronických zdravotních knížek pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, se znovu přejmenoval. 

Společnost IZIP po skandálech ztratila smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, přesto jí zůstalo 2,36 milionu uživatelů. Loni ji koupili Nordic Investors a chtějí ji rozvíjet. Do března používala firma název Zdravel, od dubna se jmenuje Společnost pro eHealth databáze.

Předsedou představenstva Společnosti pro eHealth databáze je Jan Petřík, elitní právník a spoluzakladatel fondu Nordic Investors.

Pro některé projekty se Společnost pro eHealth databáze spojila s dalšími partnery a vytvořila neziskovou organizaci Institut pro elektronizaci zdravotnictví.

Firma hodlá značku Zdravel dál používat pro své produkty včetně internetových zdravotních knížek.

V systému IZIP bylo zaregistrováno 2,5 milionu uživatelů a přes dvacet tisíc zdravotnických pracovníků. Kritika projektu směřovala hlavně k nákladům. Za deset let vydala VZP zhruba 1,8 miliardy korun. Záznamy v elektronických knížkách navíc nebyly kompletní, protože ne všichni lékaři knížky vyplňovali a používali.

VZP se v roce 2011 podařilo získat ve společnosti IZIP většinu a začátkem května 2012 se tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) shodli na ukončení projektu a VZP ukončila s firmou IZIP smlouvu na zdravotní knížky. Data zůstala IZIP. V roce 2016 VZP vrátila za nominální hodnotu 1,104 milionu korun většinu svých akcií firmy IZIP, protože v rozporu se smlouvou do projektu neinvestovala. Ve firmě má podle posledních informací nadále podíl pět procent.

Novinky z e-světa čtěte ZDE>>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah