Apple posílá stovky milionů dolarů dodavatelům. Zajišťuje si přednost před konkurencí

Rozšíření výrobní kapacity v USA a podpora výzkumu a vývoje inovativních technologií je hlavní důvod investice Applu do výroby skel

Rozšíření výrobní kapacity v USA a podpora výzkumu a vývoje inovativních technologií je hlavní důvod investice Applu do výroby skel Zdroj: Apple

Společnost Corning má i účinné vzdělávací programy pro vytváření příležitostí kariérního postupu svých zaměstnanců
Krycí sklo pro každou generaci iPhonu bylo vyrobeno v závodě společnosti Corning v Harrodsburgu v Kentucky
Technička kontrolující kvalitu skla v závodě Harrodsburg v Kentucky
Nové přední krycí sklo iPhonu 12 je vybaveno technologií „keramického štítu“, tedy sklokeramikou, která získává svou sílu z nano-keramických krystalů
5
Fotogalerie

Americká společnost Corning je předním výrobcem odolných skel určených pro chytré telefony a další elektroniku. Společnost II-VI se zase zabývá lasery. Obě mají jedno společné. Apple do svých dodavatelů neváhal v poslední době investovat značné sumy, aby si udržel exkluzivní nárok na jejich technologie.

Corning vyrábí pro Apple skla do jeho iPhonů už od první generace tohoto telefonu, dodává i skla pro iPady a Apple Watch. Tato společnost však stojí i za označením Gorilla Glass, které používají mnohé konkurenční značky telefonů. Apple dosud toto značení nikdy nepřijal. A zároveň neudával, co vše jeho skla vydrží.

To se však změnilo s uvedením iPhonu 12. Spolu s ním Apple představil sklo Ceramic Shield, na kterém právě se společností Corning pracoval po čtyři roky a do vývoje investoval na 450 milionů dolarů. Finance šly z jeho fondu Advanced Manufacturing, ze kterého nyní poskytl společnosti dalších 45 milionů dolarů na to, aby rozšířila své výrobní kapacity a posunula tím výzkum a vývoj kupředu. Investice má podpořit i udržení více než tisíce pracovních míst napříč americkými provozy Corningu.

Ceramic Shield má být pevnější než jakékoli dosud vyráběné sklo pro smartphony. Vzniká přimícháním nanokeramických krystalů do skla; ty jsou přitom tvrdší než většina kovů. Problém je v tom, že keramika nebývá průhledná. Corning ale vyvinul unikátní postup, při kterém je keramika maximálně tvrdá, a přitom zůstává opticky čirá. Také proto sklem mohou prostupovat nejen senzory pro rozpoznávání obličeje uživatele, ale sklo nevadí ani fotoaparátu. Díky tomu by iPhony 12 podle Applu měly být až čtyřikrát odolnější než předchozí generace.

Apple do svých dodavatelů investuje dlouhodobě. Ačkoliv to Apple mnohdy prezentuje jako vývojové granty, jde o jistou formu zálohových plateb dodavatelům, jejichž cílem je umožnit společnostem urychlit výzkumné a výrobní kapacity tak, aby splňovaly potřeby Applu. Zároveň si tak Apple rezervuje část výrobních kapacit podporovaných firem. Sobě tím zajišťuje stabilní dodávky a konkurenci ubírá šanci na zisk těchto technologií.

Už v roce 2017 dal téměř 390 milionů dolarů do společnosti II-VI, která pro něj vyrábí lidary. Nyní Apple přidal dalších 420 milionů dolarů. Chce tím podpořit více než 700 pracovních míst ve čtyřech státech USA.