Apple zazářil. Na WWDC21 představil nové operační systémy

Apple na WWDC21 představil nové operační systém

Apple na WWDC21 představil nové operační systém Zdroj: Apple.com

Apple na WWDC21 představil nové operační systémy.
Apple na WWDC21 představil nové operační systém
Apple na WWDC21 představil nové operační systém
Apple na WWDC21 představil nové operační systém
Apple na WWDC21 představil nové operační systém
6
Fotogalerie

Apple s železnou pravidelností představuje nové operační systémy pro svá zařízení na červnovém WWDC, tedy na konferenci určené pro vývojáře z celého světa. I když trvá konference celý týden, širokou veřejnost zajímá především úvodní keynote s představením novinek. Máme zde tedy nové systémy pro iPhony, iPady, počítače Mac, hodinky Apple Watch i smart box Apple TV. Nezapomnělo se ani na rezonující otázku soukromí a nové vývojářské nástroje a technologie.

Celá událost byla z důvodu přetrvávající pandemie koronaviru předtočená, stejně jako tomu bylo loni. Kulisami byl opět kalifornský Apple Park, tedy kampus společnosti. Tradiční úvodní slovo patřilo CEO společnosti Timu Cookovi, který byl stručnější než obvykle. Z jeho úst však zaznělo, že loňská WWDC dosáhla na hranici 25 milionů sledujících a byla to tedy největší událost svého typu. To zajímavější však bylo řečeno jinými řečníky, kteří postupně představovali operační systémy, a jejich novinky.

Ve stínu pandemie dostala v iOS 15 největší novinky aplikace FaceTime pro skupinové hovory. Umí filtrovat šum a rozmazat pozadí za osobou na videu. Vylepšily se i Zprávy a sdílení obsahu obecně. iPadOS 15 umožní volné polohování widgetů, zásadních změn k lepšímu doznal ale i multitasking iPadu. macOS 12 přinesl funkci Universal Control, která umožňuje ovládat Mac i iPad za pomoci jedné myši či klávesnice. Notně se ale vylepšoval i nejrychlejší webový prohlížeč, tedy Safari.

Napříč operačními systémy však byla také představena lepší kontrola a správa ochrany soukromí. Mail např. neumožní odesílat informace, jestli jste si jej přečetli a maskuje IP adresu. Nově budete moci také zjistit, jak často jednotlivé aplikace během posledních sedmi dnů přistoupily k vaší poloze, fotkám, kameře, mikrofonu a kontaktům.

Vývojáři pak ocení Xcode Cloud, který spojuje různé úkoly a nástroje potřebné k vytváření, testování a doručování aplikací pomocí cloudových služeb, což umožňuje jednotlivým vývojářům a jejich týmům být o poznání produktivnější a navrhovat svým uživatelům lepší aplikace. Operační systém macOS 12 však dostane i TestFlight, tedy systém pro betatestování aplikací, klidně i běžnými uživateli.