Británie přezkoumá akvizici Avastu. Chce zjistit, zda nebude k újmě spotřebitelů

Pražské sídlo společnosti Avast

Pražské sídlo společnosti Avast Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

Avast
Ondřej Vlček, šéf společnosti Avast
3
Fotogalerie

Britský antimonopolní úřad se zabývá akvizicí české antivirové firmy Avast americkou softwarovou společností NortonLifeLock. Pokud firmy do pěti dnů nerozptýlí obavy z narušování hospodářské soutěže, transakci detailně prošetří, informoval britský antimonopolní úřad (CMA). Ten se obává, že transakce by mohla vést k tomu, že britští zákazníci budou mít při hledání softwaru pro kybernetickou bezpečnost horší podmínky. Firmy se k tomu zatím nevyjádřily.

„Stále větší část našeho života žijeme on-line a je nezbytné, aby lidé měli při hledání možností ochrany sebe a své rodiny přístup ke konkurenceschopnému softwaru pro kybernetickou bezpečnost,“ uvedl výkonný ředitel CMA David Stewart. Hodnota transakce, jedné z největších v tomto odvětví, se pohybuje kolem 8,6 miliardy dolarů (více než 193 miliard korun).

Obě společnosti musejí do pěti pracovních dnů předložit návrhy na rozptýlení obav regulátora, poté úřad CMA jejich návrhy přezkoumá a rozhodne, zda své zkoumání posune do druhé fáze.

Firma NortonLifeLock odložila na konci února datum dokončení akvizice Avastu na 4. dubna. Počítala přitom s průtahy ze strany regulačních úřadů ve Španělsku a Británii.

Jak bude vypadat investiční rok 2022?

Video placeholde
• Videohub

Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma uvádí, že zaměstnává více než 1700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik má tržní hodnotu kolem 17,5 miliardy dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.