Čínské úřady zabavují v obchodech iPady od Applu | e15.cz

Čínské úřady zabavují v obchodech iPady od Applu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská firma Shenzhen Proview Technology, tvrdí, že v Číně vlastní název iPad. Proto místní úřady zakročily a americké iPady od firmy Apple zabavují. Čínská firma rovněž uvedla, že požádala o stejné akce v dalších více než 20 městech po celé zemi.

Spor s čínskou firmou komplikuje Applu jeho snahy o rozšíření prodeje oblíbeného tabletu v Číně, která je nejrychleji rostoucím trhem. Shenzen Proview si registrovala jméno iPad v Číně v roce 2001. Apple již dříve koupil práva na jméno od tchajwanské dceřiné firmy Proview Taipei, která si registrovala toto jméně v několika zemích na počátku roku 2000. Čínská firma však tvrdí, že je to ona, kdo stále vlastní práva na název iPad v Číně.

Vyšetřovatelé začali podle jednoho z úředníků zabavovat iPady v obchodních centrech a supermarketech ve městě Š'-ťia-čuang jihozápadně od Pekingu již ve čtvrtek, poté co obdrželi dopis od Shenzen Proview. Kolik iPadů bylo zabaveno, však neuvedl. Mluvčí Applu v Číně se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Apple má v pevninské Číně pět obchodů, dva v Pekingu a tři v Šanghaji. Jeho produkty však prodávají i autorizovaní prodejci v dalších městech. Čínský soud v prosinci zamítl stížnost Applu, který tvrdil, že Shenzhen Proview porušuje jeho práva na název iPad. Soud rozhodl, že čínská firma není vázána dohodou z roku 2009, v rámci které Proview Taipei převedl na Apple obchodní značku iPad za 35 tisíc liber (více než jeden milion korun). Shenzen Proview pak v lednu podala stížnost kvůli porušování své ochranné známky.

Čínská firma uvedla, že požádala úřady ve více než 20 městech, aby prozkoumaly a zničily reklamní materiály, které porušují její ochrannou známku. Neuvedla však jména měst, protože by tím prý mohla narušit vyšetřování. Shenzhen Proview Technology je divizí výrobce obrazovek z tekutých krystalů (LCD) Proview International Holdings Ltd. se sídlem v Hongkongu, napsala agentura AP.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery