ČT chce koupit od Toušlové práva k 13. komnatě

Iveta Toušlová

Iveta Toušlová Zdroj: profimedia.cz

Manažerský tým nového ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka si chce pojistit populární pořad 13. komnata a současně vyřešit nestandardní nastavení programů z dob předchozího ředitele Jiřího Janečka. V rámci této snahy ČT zahájila jednání s vlastní zaměstnankyní, novinářkou Ivetou Toušlovou. Ta totiž podle databáze Úřadu průmyslového vlastnictví drží ochrannou známku ke 13. komnatě.

Potvrdila to ředitelka vývoje pořadů ČT Jana Kasalová. Podle ní je 13. komnata jediným pořadem, u kterého ČT nevlastní ochrannou známku. Kupříkladu i u seriálu Vyprávěj či magazínu Po stopách hvězd, které pro Kavčí hory vyrábějí externí firmy, je vlastníkem ochranné známky ČT.

Podle Toušlové, která měla s Janečkem osm let vztah, toto nastavení vyplynulo v souvislosti se vznikem 13. komnaty. „ČT s výrobou pořadu několik let otálela a jeho realizační tým si chtěl tímto způsobem pojistit autorství cenného námětu. Ostatně tento postup nám byl doporučen experty na autorské právo,“ uvedla Toušlová.

Jak ČT, tak i Toušlová se shodují v tom, že z vlastnictví ochranné známky ke 13. komnatě nevyplynulo žádné finanční plnění ve prospěch majitelky. A to jak z televizního pořadu, tak i ze stejnojmenných knih. „Žádný honorář mi za její vlastnictví ČT nevyplácí a nikdy nevyplácela,“ dodala Toušlová. ČT dosud odvysílala od roku 2006 na 260 dílů 13. komnaty, k pořadu vyšly i čtyři publikace.

Toušlová je také autorkou pořadu Toulavá kamera. Podle Kasalové nyní pracuje i na přípravě nového publicistického týdeníku s názvem Rub a líc.