Další propad technologické firmy: zisk Microsoftu spadl o pětinu | E15.cz

Další propad technologické firmy: zisk Microsoftu spadl o pětinu

Microsoft
Microsoft
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Americký Microsoft ohlásil ve čtvrtletí pokles zisku o 22 procent. Důvodem byl mimo jiné pokles prodeje počítačů s jejím operačním systémem Windows. Za ním stojí jak zhoršení ekonomických vyhlídek, tak silná konkurence tabletů. Microsoft teď spoléhá na úspěch nových Windows 8, které by měly být přizpůsobeny i pro dotykové ovládání. Zhoršení výsledků hlásí i další technologické společnosti včetně Googlu.

Microsoft, největší světový výrobce softwaru, oznámil, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhl zisku 4,47 miliardy dolarů (85 miliard korun), tedy 53 centů na akcii. Ve stejném čtvrtletí loni měl Microsoft zisk 5,74 miliardy dolarů, tedy 68 centů na akcii. Tržby tentokrát činily 16,01 miliardy dolarů, což je o osm procent méně než ve stejném období loni.

Pokles zisku prohloubil ještě odklad příjmů 1,36 miliardy dolarů do příštího čtvrtletí, uvedl Microsoft. Odklad se týká mimo jiné poplatků za licence za Windows 8 přednahraných do počítačů, které teprve půjdou do prodeje. Microsoft doufá, že prodej počítačů posílí už příští týden, když na trh nový systém Windows 8 vstoupí.

Výrazný propad zisku překvapil i investory, kteří zřejmě podcenili efekt nízké poptávky po počítačích. Akcie Microsoftu ztrácely až tři procenta, pak ale pokles smazaly.

Vývoj akcií Microsoftu za poslední rok

Vývoj akcií Microsoftu za poslední rok (Yahoo) Autor: Yahoo

„Makroekonomické podmínky se zhoršují a zdá se, že žádná technologická společnost k tomu nebude imunní,“ uvedl pro Reuters Trip Chowdhry z Global Equities Research. Prudký propad zisku zaznamenal i Google, v poklesu je i Intel a IBM.

Prodeje PC mají podle odhadů výzkumné společnosti IHS letos poprvé od roku 2001 spadnout, jak kvůli slabé ekonomice tak kvůli stále populárnějším tabletům v čele s iPadem od Applu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.