Ford se kvůli testování autonomních vozů spojil s Číňany | E15.cz

Ford se kvůli testování autonomních vozů spojil s Číňany

Aneta Ščotková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Globální závod ve vývoji autonomního řízení se rozrůstá o další hráče. Americká automobilka Ford a čínský technologický gigant Baidu oznámily start společného dvouletého projektu testování autonomních vozidel na čínských silnicích.

Testování vozidel značky Ford s integrovaným systémem Apollo, který Baidu vyvíjí, bude probíhat na vytyčených silnicích Pekingu, případně dalších čínských měst. Mělo by začít nejpozději do konce tohoto roku.

Po skončení dvouletého testovacího období by vozy měly být schopné za daných podmínek samostatného provozu. Během dvou let by tak vozidla dvojice Ford-Baidu měla dle klasifikace autonomních vozidel dosáhnout úrovně 4. Jedná se o druhou nejvyšší technologickou úroveň značenou jako “mind off”, tedy bez nutnosti pozornosti řidiče ve vymezených oblastech nebo za daných situací, jako je například dopravní zácpa.

"Tento projekt představuje další milník v partnerství mezi Fordem a Baidu a podporuje vizi společnosti Ford navrhovat inteligentní vozidla, která mění způsob toho, jakým se pohybujeme," sdělil ve společném tiskovém prohlášení Sherif Marakby, šéf vývoje autonomních vozidel ve společnosti Ford.

Podle ředitele vývoje inteligentního řízení společnosti Baidu Čen-jü Li pak propojení špičkových technologií a znalostí čínského trhu, které Baidu má, povedou k “výsledkům, ze kterých budou významně těžit budoucí spotřebitelé”.

Společnosti Ford a Baidu, které je provozovatelem největšího internetového vyhledávače v Číně a zároveň hlavním čínským hráčem na poli vývoje softwaru autonomních vozidel, ohlásili začátek spolupráce už letos v červnu.

Oznámili tehdy, že budou v Číně pracovat na projektech zahrnujících vývoj propojených služeb, umělé inteligence a digitálního marketingu. Americká automobilka se mimo jiné stala zakládajícím členem Komise Apollo, poradní skupiny pro autonomní otevřenou platformu společnosti Baidu.

Dle společného vyjádření firem jsou již vozy značky Ford autonomním softwarem vybaveny, proto prý startu testovací fáze momentálně nic nebrání. Úplně první zahraniční automobilkou, která dostala od pekingských úřadů zelenou k testování svých autonomních vozů, pak byl letos v červenci německý Daimler.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah