Google a Meta dostaly v Rusku rekordní pokutu. Neodstraňují zakázaný obsah

Google

Google Zdroj: Profimedia

Soud v Rusku dnes vyměřil americkým technologickým firmám Google a Meta rekordní pokutu v celkové výši 9,1 miliardy rublů (2,7 miliardy korun). Informovala o tom agentura Interfax. Sankce je za to, že firmy neodstraňují ze svých sítí nezákonný obsah.

Google dostal pokutu 7,2 miliardy rublů (téměř 2,2 miliardy korun), Meta pak 1,9 miliardy rublů (570 tisíc korun). Společnost Meta se dříve jmenovala Facebook, její sociální síť si stejnojmenný název ponechala.

Ruské soudy už v minulosti firmy Google, Facebook a Twitter několikrát potrestaly pokutami, které ale byly výrazně nižší, zpravidla v řádu jednotek či desítek milionů rublů. Nově uložená pokuta je však zejména v případě Googlu bezprecedentní a je poprvé odvozena od ročních tržeb. Ty loni v Rusku podle údajů podnikové databáze SPARK dosáhly u Googlu 85,5 miliardy rublů.

Za opakované porušení zákona, na jehož základě soud nad internetovými společnostmi vynesl verdikt, totiž právnickým osobám hrozí pokuta od pěti do deseti procent ročních tržeb. Zákon o pokutách odvozených od obratu existuje v Rusku teprve od konce loňského roku, upozornil informační portál Meduza.

Ruské úřady se pokoušejí zvýšit kontrolu nad internetovým prostorem a pravidelně hrozí technologickým společnostem pokutami v případě, že neodstraní obsah, který je z pohledu ruských zákonů závadný. Tím jsou například materiály, které jsou vyhodnoceny jako nabádání mladistvých k účasti na nepovolených demonstracích nebo vměšování do voleb. Patří tam ale i propagace drog nebo návody, jak spáchat sebevraždu.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor například před zářijovými volbami do dolní komory ruského parlamentu nutil americké firmy Apple a Google, aby ze svých virtuálních obchodů odstranily aplikace vězněného kritika kremelského režimu Alexeje Navalného. V září také Roskomnadzor oznámil, že zablokoval šest služeb poskytujících internetové připojení přes virtuální privátní síť (VPN), kterou Rusové používají k přístupu k narůstajícímu počtu blokovaných internetových stránek.

Video placeholde
Profil Marka Zuckerberga • E15