Google Chrome za poslední rok zvýšil světový tržní podíl sedmkrát | E15.cz

Google Chrome za poslední rok zvýšil světový tržní podíl sedmkrát

Google
Google
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Internetový prohlížeč Chrome od amerického gigantu Google za poslední rok zvýšil sedmkrát podíl na světovém trhu. V červnu měl Chrome podíl na trhu 20,7 procenta, zatímco před rokem byl na 2,8 procenta trhu. Postupně tak připravuje o pozici dlouholetého lídra v prohlížení Internet Explorer od Microsoftu, vyplývá z internetových statistik společnosti StatCounter z tohoto týdne.

Zatímco se Chrome dostal nad 20 procent, Internet Explorer podle StatCounteru klesl pod 50procentní hranici. Různé verze tohoto softwaru od firmy Microsoft měly v červnu dohromady tržní podíl 44 procent, zatímco před rokem měly 59 procent celkem. Dolů šel s podílem i Firefox od společnosti Mozilla, ale jen mírně. Podle podkladů StatCounteru klesl na 28 z loňských 30 procent. Google se snaží převést svou dominantní pozici v internetovén vyhledávání také na trh s operačními systémy a do softwaru mobilních přístrojů.

Nárůst Googlu přichází v době, kdy se podnik zaměřil na aktivity počítačů kolem prohlížeče a takzvaný cloud computing. V květnu Google spustil prodej svého dlouho očekávaného laptopu Chromebook, který pracuje převážně na softwaru, ke kterému má přístup přes internet, místo toho, aby měl software instalovaný v sobě. Pro softwarové lídry Microsoft a Apple je to velká výzva.

Microsoft před dekádou kontroloval až 95 procent trhu se softwarem pro osobní počítače, když před tím vytlačil z trhu průkopnický prohlížeč Netscape. Od té doby ale podíl Microsoftu klesá, protože regulátoři v USA a Evropě obvinili firmu ze zneužití monopolní pozice a přinutili ji dát prostor dalším hráčům.

Podle Net Applications, dalšího zdroje internetových statistik, si Google ale nepolepšil o tolik. Podle červnových dat Net Applications měl Microsoft 53,7 procenta, Firefox 21,7 procenta a Chrome 13,1 procenta. Safari od Apple měl 7,5 procenta trhu a norská Opera Software 1,7 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah