Google utratil rekordní částku za lobbing

Google

Google Zdroj: Google CZ

Výdaje americké internetové společnosti Google za lobbování ve Spojených státech se v prvním čtvrtletí letošního roku více než ztrojnásobily na rekordních pět milionů dolarů (95 milionů korun). Důvodem je zvýšené zkoumání podnikatelských praktik a postupů při ochraně soukromí internetového vyhledávače vládou.

Výdaje za přesvědčování politiků v prvním čtvrtletí jsou nejvyšší, jaké kdy Google zaplatil za čtvrtletí od otevření své kanceláře zaměřené na lobbování ve Washingtonu před sedmi lety. Loni v prvním čtvrtletí Google utratil za lobbing jen 1,48 milionu dolarů.

Výdaje Google za lobbování rostou, protože se zvyšuje počet stížností od konkurentů i soukromých skupin, které musí stát prošetřovat. Federální komise pro obchod a prokurátoři v nejméně šesti státech USA nyní zkoumají podezření, že Google zneužívá svého dominantního postavení na trhu internetového vyhledávání.

Google rovněž za lobbování utratil více než jeho čtyři největší konkurenti dohromady. Microsoft, Apple, Yahoo a Facebook vydaly v prvním čtvrtletí za přesvědčování politiků dohromady 3,6 milionu dolarů. Microsoft přitom několik let utrácel za lobbování nejvíce peněz, Google ho ve výdajích předhonil loni ve druhém čtvrtletí.

Google v prvním čtvrtletí lobboval za širokou škálu témat. Byly mezi nimi internetová reklama, ochrana soukromí, autorská práva a patenty, obnovitelné zdroje energie, přistěhovalectví a daňové reformy, napsala agentura AP.