Google v USA čelí vyšetřování, zneužívá prý dominance ve vyhledávání | E15.cz

Google v USA čelí vyšetřování, zneužívá prý dominance ve vyhledávání

Google v USA čelí vyšetřování, zneužívá prý dominance ve vyhledávání
Google
• 

ČTK
vrb

Americký internetový gigant Google se stal ve Spojených státech terčem několika antimonopolních vyšetřování. Ta mají zjistit, jestli firma nezneužívá svou dominantní pozici v oblasti internetového vyhledávání. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací.

Šetření podniku podle zdroje zahájili minimálně tři státní prokurátoři v USA. Google je obviňován konkurencí, že manipuluje s výsledky vyhledávání tak, aby uživatele nasměroval na své webové stránky a služby.

Podle listu Wall Street Journal se očekává, že oficiální vyšetřování společnosti během několika dnů zahájí rovněž americká Federální obchodní komise (FTC). Google se k těmto zprávám zatím nevyjádřil.

Wall Street Journal také uvádí, že Google čelil v historii antimonopolním vyšetřováním už několikrát, většinou ale jen kvůli plánům na akvizice nebo fůze. Toto šetření ale míří na klíčovou část podnikání Googlu, tedy vyhledávání a na něj navázaný byznys s reklamou.

Co konkurence na vyhledávání Googlu kritizuje?

Některé společnosti si podle Wall Street Journal stěžují, že Google ve výsledcích vyhledávání řadí výš vlastní služby – konkrétně třeba své mapy, spřízněné e-shopy nebo cestovatelské služby.

Konkurence zároveň tvrdí, že si Google za umístění reklamy někdy účtuje nepřiměřené částky a zneužívá tak své tržní síly. V podstatě tak prý může rozhodovat, jestli nějaká firma uspěje, nebo ne.

„Google brání přirozené konkurenci, a to poškozuje spotřebitele. Omezuje možnost firem spolu soupeřit před internetovými uživateli, kteří by sami měli vybrat vítěze a poražené. Google to ale dělá za ně,“ uvedl k údajným neférovým praktikám Googlu server Fairsearch.org.

Kvůli možnému zneužívání dominantní pozice v internetovém vyhledávání začala firmu již loni v listopadu vyšetřovat Evropská komise poté, co obdržela stížnosti od konkurenčních podniků. Na postupy Googlu si stěžoval například portál pro srovnávání cen Ciao, který patří americkému softwarovému gigantu Microsoft.

Autor: ČTK, vrb
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud