Hodnota Applu dál závratně roste, už je na 635 miliardách dolarů | E15.cz

Hodnota Applu dál závratně roste, už je na 635 miliardách dolarů

Vývoj akcií Applu za poslední rok (Zdroj: Yahoo)
Vývoj akcií Applu za poslední rok (Zdroj: Yahoo)
• 
ZDROJ: Yahoo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tržní hodnota americké společnosti Apple se dostala na nový rekord skoro 635 miliard dolarů (asi 12,6 bilionu korun). Jen v pondělí vzrostla asi o 12 miliard dolarů, čímž trh reagoval na verdikt amerického soudu z konce minulého týdne. K růstu ale přispěly i spekulace o tom, že se na trhu už brzy objeví nový smartphone iPhone 5. Apple byl největším veřejně obchodovaným podnikem na světě už před verdiktem soudu, náskok tak ještě zrychlil.

Akcie Applu katapultoval páteční verdikt soudu v kalifornském San José, který uznal námitky firmy, že jihokorejský rival Samsung Electronics okopíroval design a některé charakteristické funkce jejích smartphonů iPhone a tabletů iPad. Samsungu proto nařídil zaplatit odškodné 1,05 miliardy dolarů (asi 20,8 miliardy korun). Samsung avizoval, že se odvolá, trh ale mnohem víc zajímá, jaké budou dopady soudního rozhodnutí.

Výše pokuty sama o sobě Samsungu asi příliš neublíží, protože Samsung je firma s mnohamiliardovými obraty a před nedávnem se stala i největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Tedy nejen smartphonů, ale i těch obyčejných. Po mnoha letech na druhé místo odsunula svého finského rivala Nokia.

Vývoj akcií Applu za poslední rok

Vývoj akcií Applu za poslední rok (Zdroj: Yahoo)Autor: Yahoo

Akcie Samsungu v pondělí na burze v Soulu oslabily zhruba o 7,5 procenta, a tržní hodnota firmy se tak snížila zhruba o 12 miliard dolarů. Tedy přibližně o to, co získal Apple. Investoři už po verdiktu amerického soudu totiž posuzují, jaké má Samsung vyhlídky v dalším soudu, k němuž se teprve schyluje. Jde o žalobu, kterou Apple podal na Samsung v únoru a ve které cílí na novější modely Samsungu a na jiné patenty.

Apple v červnu požádal soud, aby Samsungu zakázal na americkém trhu prodávat model Galaxy S III. O této žádosti soud ještě nerozhodl. Nyní se Apple domáhá vydání předběžného opatření, které by Samsungu zakázalo prodávat v USA osm smartphonů. Jde o ty, které byly předmětem sporu, jenž Apple v pátek vyhrál. Převážně jde o starší modely, které se doprodávají a které pozici Samsungu už příliš neohrožují.

Druhou nejvyšší tržní kapitalizaci v USA má po Applu s velkým odstupem energetická skupina Exxon Mobil. Její hodnota činí asi 405 miliard dolarů (zhruba osm bilionů korun). Třetí Microsoft má tržní hodnotu asi 257 miliard dolarů (kolem 5,1 bilionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah