Huawei v Česku stahuje náskok Samsungu

Huawei nevyrábí jen mobily. Patří i mezi největší dodavatele technologií pro 5G sítě na světě

Huawei nevyrábí jen mobily. Patří i mezi největší dodavatele technologií pro 5G sítě na světě Zdroj: Reuters

Prezentace nového telefonu Huawei v Paříži (květen 2019)
2
Fotogalerie

Čínský výrobce Huawei zvýšil v Česku v prvním čtvrtletí prodej chytrých telefonů o 40 procent na 221 tisíc. Snížil tak náskok vedoucího Samsungu, jehož prodeje se zvýšily o dvě procenta na 339 tisíc. Uvedla to analytická firma Gartner. Před technologiemi Huawei v závěru roku varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Nově přijaté sankce v USA a dalších zemích mohou prodej telefonů Huawei v nadcházejícím období výrazně ovlivnit.

"Nedostupnost aplikací a služeb Google na telefonech Huawei, v případě, že opatření skutečně vejde v platnost, zásadně naruší mezinárodní obchodní aktivity společnosti. Ty v současné době představují přibližně polovinu jejího obratu v segmentu chytrých telefonů. Přinejmenším to povede k nejistotě a obavám zákazníků a omezí tak růst Huawei v nejbližších měsících," uvedl ředitel výzkumu Gartner Anshul Gupta.

Třetí na českém trhu skončil Apple s pětinovým poklesem na 216 tisíc prodaných přístrojů. Xiaomi zvýšila prodej meziročně na desetinásobek ze 17 tisíc na téměř 170 tisíc prodaných telefonů. Loňská čísla ale zřejmě nezahrnovala šedý dovoz.

Celý český trh meziročně vzrostl o téměř tři procenta, tedy 40 tisíc telefonů, na 1,17 milionu prodaných kusů. Rostl jak prodej základních chytrých telefonů (o 60 tisíc), tak prémiových (o 45 tisíc). Nejlevnější užitkový segment naopak meziročně klesl.

Firmě Huawei se dařilo i celosvětově, když zvýšila meziročně prodej o 44 procent na 58,4 milionu telefonů. Rostla tak nejvíce z první pětky a upevnila si druhé místo za Samsungem. Ten zaznamenal pokles o devět procent na 71,6 milionu prodaných telefonů. Celkově trh klesl o 2,7 procenta na 373 milionů prodaných chytrých telefonů.