Internet z Muskova Starlinku míří na paluby letadel, připojení vyjde na statisíce

Elon Musk

Elon Musk Zdroj: Reuters

Družice StarLink
2
Fotogalerie

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska rozšiřuje služby své divize Starlink o internet na paluby letadel. Služba Starlink Aviation nabízí anténu za jednorázový poplatek 150 tisíc dolarů (3,8 milionu korun) a za připojení klient zaplatí 12 500 až 25 tisíc dolarů. 

Terminály začne Starlink Aviation dodávat v polovině příštího roku. Za rezervaci je třeba zaplatit 5000 dolarů. Každý terminál může poskytovat rychlost až 350 megabitů za sekundu, což stačí pro videohovory a hry na internetu.

Společnosti budující satelitní sítě na nízkých oběžných drahách, které přenášejí širokopásmový internet, jako je Starlink či britský OneWeb, se ucházejí o přízeň leteckých společností a služeb soukromých letadel. Tomuto trhu dominují společnosti jako britský Inmarsat a jeho americký konkurent ViaSat, které plánují fúzi.

Loni v listopadu Viasat informoval o převzetí Inmarsatu za 7,3 miliardy dolarů. Transakcí se nyní zabývá britský regulační úřad kvůli obavám, že by spojení firem mohlo bránit nové konkurenci na trhu leteckého internetového připojení a zvýšit ceny palubních wi-fi sítí leteckých společností.

SpaceX a T-Mobile představují jejich síť pro 5G z vesmíru

Video placeholde
• Mobilmania.cz

Společnost OneWeb v úterý oznámila dohodu s gigantem v oblasti širokopásmového připojení za letu, společností Panasonic Avionics. Ta spolupracuje s přibližně 70 leteckými společnostmi a služby podniku OneWeb jim začne nabízet do poloviny příštího roku.

SpaceX plánuje příští rok nabídnout internetové připojení Starlink letadlům aerolinek Hawaiian Airlines. Firma už nabízí tuto službu zákazníkům z řad námořních dopravců a vlastníků obytných vozů a má již desítky tisíc individuálních spotřebitelů.