Investoři přibývají každý týden, tvrdí výrobce baterií HE3DA | e15.cz

Investoři přibývají každý týden, tvrdí výrobce baterií HE3DA

Hlavní investor společnosti HE3DA Radomír Prus
Hlavní investor společnosti HE3DA Radomír Prus
• 
ZDROJ: He3da
Ondřej Souček

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Revoluce i pochybnosti. Tak se mluví o nových bateriích společnosti HE3DA, které se mají už příští rok s využitím nanotechnologií vyrábět na Havířovsku. Kontroverze vzbuzuje například odchod čínského investora CDC Germany Investment, který se s českou firmou soudí a stěžuje si na neplnění původních slibů. Podle hlavního akcionáře Radomíra Pruse ale jde vše podle plánu. „Investoři přibývají každý týden,” tvrdí Prus.

V Horní Suché na Havířovsku stavíte halu na výrobu vašich vlastních baterií. Jde výstavba podle plánu?

Ano, vše zatím běží podle původního plánu.

Kdy se tedy na trh dostane první baterie?

Do konce příštího roku. Kompletní dokončení haly plánujeme na březen a následně se budou instalovat první technologie, což bude trvat asi šest měsíců. Potom teprve najede zkušební výroba.

Roste s blížícím se spuštěním výroby i zájem investorů?

Investoři přibývají každý týden. Jména bohužel nemůžeme zveřejňovat, jsou sdruženi ve fondu Battery United, který u nás zastupuje jejich zájmy společně.

Na jaký trh se chcete specializovat?

První baterie budou určeny pro skladování energie – pro domy, solární pole, průmyslové provozy i kritickou infrastrukturu. V dalších letech bychom rádi pronikli na trh s elektromobily.

Na rozdíl od konkurence používáte v bateriích nanotechnologie. K čemu jsou dobré?

Zvyšují efektivitu i bezpečnost. Díky nim můžeme vyrábět dvacetkrát silnější vrstvy než konkurence.

Projeví se to i na ceně?

Konečnou cenu stanovíme až po uvedení na trh, ale bude se pohybovat v dolních pásmech dnešních cen, určitě budeme vysoce konkurenceschopní.

Jaké jsou hlavní výhody baterie?

Nehořlavost, nízká cena, proudová zatížení, životnost a recyklovatelnost.

První zmínky o vaší baterii jsou už z roku 2010. V roce 2015 jste oznámili, že přecházíte z vývoje do výroby. K jakému vylepšení mezitím došlo?

Dosáhli jsme řady vylepšení. I proto jsme stavěli zkušební linku v Letňanech a teprve poté začali stavět továrnu v Horní Suché. Každý týden zkoušíme nové konstrukční prvky a baterie, která půjde do sériové výroby, bude mnohem dále, než baterie prezentovaná před rokem.

V minulém roce čínský investor CDC Germany Investment ohlásil, že se bude soudit o pět milionů eur, které do vašeho projektu vložil. Údajně jste neplnili podmínky smlouvy.

Číňané se pokusili ukrást know how, a proto je HE3DA vyhodila. Nyní oněch pět milionů leží na vázaném účtu a soud stále probíhá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah