O2 zvyšuje zisk, nepodařilo se jí ale naplnit svá očekávání | e15.cz

Kellnerova O2 zvyšuje zisk, nepodařilo se jí ale naplnit očekávání

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Telekomunikační společnost O2 v letošním prvním pololetí navýšila čistý zisk o 2,8 procenta na 2,675 miliardy korun. I přesto se ovšem na výsledcích negativně projevila koronavirová krize, když ve druhém kvartále výnosy stagnovaly. Během pandemie klesly zejména příjmy z roamingu a prodeje telefonů, jejich výpadky naopak kompenzovala vyšší spotřeba mobilních a internetových dat. Konsolidované provozní výnosy společnosti vzrostly na 19,326 miliardy korun, což je o 1,8 procenta meziročně více, uvedl operátor.

Pandemie COVID-19 měla ve druhém čtvrtletí negativní vliv na výnosy z roamingu a prodeje telefonů, což znamenalo pokles příjmů v mobilním segmentu. Na Slovensku poklesly celkové provozní výnosy v prvním pololetí o 3,7 procenta na 3,617 miliardy korun. Podobně jako v České republice stály za tímto poklesem hlavně nižší výnosy z roamingu a prodeje telefonů v době koronakrize.

"V první polovině roku jsme kvůli pandemii koronaviru naše interní očekávání nesplnili. Zasažena byla zejména mobilní část našeho podnikání, kde došlo k meziročnímu poklesu výnosů. Díky striktní kontrole provozních nákladů jsme byli schopni mírně navýšit provozní zisk ve druhém čtvrtletí. Zároveň se nám podařilo získat nové financování společnosti, které zajistí naši finanční stabilitu v příštích letech," dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil.

V souvislosti s omezením pohybu obyvatel kvůli vyhlášení nouzového stavu se výrazně utlumila aktivita obchodních kanálů, což vedlo ke zpomalení růstu počtu zákazníků. To byly, společně s výpadkem výnosů z roamingu, podle vedení firmy hlavní důvody, proč O2 dosáhla v klíčových ukazatelích jen mírného růstu.

Pololetní výsledky O2 nejsou podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka překvapením. Pokles v prodeji hardwaru nahradily příjmy z rostoucí spotřeby zejména datových služeb. "Z našeho pohledu se společnosti podařilo zaznamenat dobrá čísla, která potvrzují náš pohled, že firma O2 CR prošla nelehkým obdobím velmi dobře," uvedl Vaníček. Zároveň však neočekává, že by firma zisk ihned využila. "Investoři totiž vyčkávají na vyjasnění situace kolem připravované aukce nových kmitočtů, která může výrazněji změnit tržní prostředí v Česku," dodal.

Počet mobilních registrovaných zákazníků firmy v České republice ke konci června vzrostl na 5,91 milionu, což je o 43 tisíc víc než na začátku roku.

"Přestože není jasné, jak rychle se ekonomika vrátí k normálu, nepřestáváme inovovat a jako první operátor ve dvou městech spouštíme komerční provoz nejrychlejší sítě 5G," uvedl generální ředitel Jindřich Fremuth. Majoritním vlastníkem O2 je investiční skupina PPF Petra Kellnera.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah