Kellnerův CETIN loni zvýšil zisk o desetinu na 2,8 miliardy korun | E15.cz

Kellnerův CETIN loni zvýšil zisk o desetinu na 2,8 miliardy. Letos prioritně investuje do optiky

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Provozovatel telekomunikačních sítí CETIN loni zvýšil čistý zisk o deset procent na 2,811 miliardy korun. Výnosy firmy, jejímž 100 procentním vlastníkem je skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, klesly o tři procenta na 19,2 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

CETIN zvýšil provozní zisk EBITDA téměř o miliardu na 8,56 miliardy korun. Firma loni investovala 3,8 miliardy korun především do budování telekomunikační infrastruktury.

„Rostli jsme zejména v oblasti služeb internetu v pevné síti a v oblasti služeb mezinárodního hlasového a datového transitu, které poskytujeme domácím i zahraničním operátorům. Za úspěch také považuji, že se nám podařilo dosáhnout meziročního růstu nejen obchodní marže, ale i EBITDA, a to především díky výnosům z výstavby a provozu mobilní sítě,“ uvedl předseda představenstva Juraj Šedivý.

Letos je prioritou pokračování stavby optických přípojek. Těch má firma kolem 34 tisíc a do roku 2026 plánuje připojit optikou milion domácností. V různém stádiu rozpracovanosti jich je asi půl milionu. Zaměřit se chce také na větší využití stávající infrastruktury a kybernetickou bezpečnost.

Společnost CETIN je dodavatelem prakticky všech mobilních operátorů a poskytuje lokality i pro část integrovaného záchranného systému. Má k dispozici největší mobilní síť v republice zahrnující 6445 vysílačů. Loni přibylo 145 základnových stanic. Pevná síť zahrnuje 20 milionů kilometrů párů metalických kabelů a 43 900 kilometrů optických kabelů. Společnost před pěti lety ohlásila investiční program, v rámci kterého chce během sedmi let investovat 27 miliard korun.

CETIN zaměstnává přes 2200 lidí. Vlastníkem 100 procent společnosti je investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta zároveň vlastní přes 80 procent akcií operátora O2.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah