Kellnerova PPF může převzít Novu. Svolení ji udělila Evropská komise | E15.cz

Kellnerova PPF může převzít Novu. Svolení jí udělila Evropská komise

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina PPF může převzít mediální firmu CME, rozhodla Evropská komise. CME mimo jiné vlastní televizi Nova. Informaci jako první přinesl server Info.cz. Transakce by měla být dokončena 13. října, uvedle CME na svém webu.

Komise došla k závěru, že tato transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru a neovlivní postavení obou společností na dotčených trzích. Firmy totiž v zásadě nesoupeří o práva na stejná sportovní utkání a transakce povede pouze k omezenému zvýšení stávajícího podílu skupiny PPF na trhu. Obdobně lze říci, že činnost skupiny PPF představuje pouze zanedbatelný podíl a významně neposílí postavení společnosti CME na trhu prodeje reklamního prostoru v Česku, napsal server.

Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova. „Komise dospěla k závěru, že transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru,“ uvádí se v prohlášení.

CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF loni v říjnu a její akcionáři schválili nabídku na převzetí od PPF letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard korun). Schválení od Evropské komise bylo poslední překážkou v dokončení transakce.

CME je jednou z předních mediálních a zábavních společností střední a východní Evropy. Vysílá na 30 televizních kanálech, a to jak v modelu volně dostupných, tak placených kanálů, a oslovuje 45 milionů diváků. Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 procent na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.

V CME vlastní 64 procent akcií americká společnost AT&T. Po započítání prioritních akcií kontroluje až 75 procent společnosti, upozornila agentura Reuters. Podíl v CME získala AT&T díky spojení s mediální firmou Time Warner.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, nemovitosti, strojírenství, biotechnologie až po pojišťovnictví. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah