Křetínský odmítl spekulace, že chce s Mediasetem převzít ProSieben

ProSiebenSat.1 Media

ProSiebenSat.1 Media Zdroj: profimedia.cz

ProSiebenSat.1 Media
Daniel Křetínský, hlava Energetického a průmyslového holdingu (EPH)
Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
ProSiebenSat.1 Media
7
Fotogalerie

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

„Energie zůstane klíčovým pilířem našich operací a my prozkoumáme způsoby, jak tam naši přítomnost rozšířit. Ohledně naší schopnosti tak učinit, jsme ale méně optimističtí,“ uvedl Křetínský, kterému byla diagnostikována nemoc covid-19, a protože je v karanténě, rozhovor poskytl prostřednictvím e-mailů.

Nicméně právě ostřejší konkurence v energetice Křetínského podle jeho slov před několika lety přiměla rozšířit jeho zájem o maloobchod. Většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) proto získal většinový podíl v německé obchodní firmy Metro, kterou se loni pokusil neúspěšně převzít.

Podnikatel, který vlastní podíl v řadě českých médií prostřednictvím koncernu Czech Media Invest a přikoupil i menšinový podíl v prestižním francouzském deníku Le Monde a v dalších francouzských periodikách, odmítl tvrzení, že chce spolu s italským investorem ovládnout německou televizní stanici ProSieben. „Nejednáme ve shodě s Mediasetem,“ řekl Reuters Křetínský, který ve firmě vlastní desetiprocentní podíl. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

 

„Když mají (lidé) strach, přizpůsobí tomu své spotřebitelské a ekonomické chování, budeme svědky rozsáhlých negativních dopadů a hlubokých strukturálních změn,“ řekl Křetínský a dodal, že nesprávná interpretace čísel o nemocných a související panika pracují proti jeho podnikání.

Na dotaz, zda nezvažoval přizvat ke svým aktivitám dalšího investora, Křetínský uvedl, že ano, ale jen pro menšinovou investici do jednoho ze dvou pilířů EPH - EP Infrastructure, do nějž už zainvestovala australská banka Macquarie. „Je velmi pravděpodobné, že rozhodnutí odložíme, protože zvažujeme některé další kroky, které tuto transakci nepodporují,“ řekl, aniž uvedl další podrobnosti.

Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem 66 miliard korun. Aktuální žebříček má Forbes zveřejnit v úterý.

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.