Německo chce kasírovat vyhledávače za zveřejňování článků | E15.cz

Německo chce kasírovat vyhledávače za zveřejňování článků

Google
Google
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Internetové vyhledávače jako například Google nejspíš budou platit poplatky vydavatelům, pokud budou chtít zveřejňovat úryvky z novinových a časopiseckých článků.

Spolková vláda se rozhodla připravit novelu autorského zákona, podle níž už vyhledávače a zpravodajské servery nebudou moci používat části cizích článků bezplatně jako dosud. Proti zákonu přezdívanému Lex Google se bouří zástupci internetu, vydavatelé jej vítají.

Podle novely by měli mít vydavatelé podíl na ziscích, které vyhledávače a další servery generují díky tomu, že lákají čtenáře na obsah okopírovaný z médií. Pokud by vyhledávače i nadále chtěly odkazovat třeba na novinové články a umisťovat na své stránky jejich ukázky, musely by odvádět poplatky. Ty by se pak rozdělovaly jako autorské honoráře jednotlivým vydavatelstvím. Soukromých osob ani firem by se poplatková povinnost netýkala - lidé doma i v práci by si dál mohli prohlížet novinové články zdarma, pokud jsou na internetu volně přístupné.

Googlu se připravované změny nelíbí a poukazuje na to, že nejsou systémové. „Obávám se, že taková regulace může zbrzdit vývoj internetu, protože povede k dodatečným nákladům a neshodám,“ řekl agentuře DPA Eric Schmidt, předseda představenstva společnosti. Podle něj ani neplatí argument, že vydavatelé si zaslouží spravedlivý podíl ze zisku vyhledávačů. Google má v poslední době i problémy s Evropskou unií.

Spolkový svaz německých vydavatelů novin (BDZV) a asociace vydavatelů časopisů (VDZ), které na změnu zákona tlačily, krok vládní koalice přivítaly. Podle nich jsou poplatky pro vyhledávače cestou, jak v digitální době zajistit autorská práva novinářů a vydavatelských domů.

Představitel BDVZ Christoph Keese, který pracuje pro vydavatelství Axel Springer, se neobává, že by se Google nebo jiný server chtěli kvůli zpřísněným podmínkám stáhnout z německého trhu. „Autorský zákon se stará o to, aby se s vydavateli tisku nezacházelo jinak než s filmaři, vysílacími společnostmi, databankami nebo pořadateli koncertů,“ uvedl Keese pro časopis Focus.

Německá koalice zatím nejednala o žádných podrobnostech, takže není jasné, jak vysoké by poplatky případně měly být a jak by se spravovaly. Pokud by byl zákon schválen, přiblížilo by se Německo například Velké Británii, kde už zpravodajské servery za zveřejňování cizích článků platí. Britská praxe se ale netýká Googlu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.