Neúspěch mexického satelitu změnil plány Inmarsatu. Snížil výhled tržeb | E15.cz

Neúspěch mexického satelitu změnil plány Inmarsatu. Snížil výhled tržeb

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

tre

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská společnost Inmarsat specializující se na satelitní komunikaci musí přehodnotit další kroky. Po víkendové havárii rakety Proton Breeze M, která měla z kazašského Bajkonuru na oběžnou dráhu vynést mexický satelit, Britové odkládají start svého třetího satelitu Global Xpress (GX).

Ten je nezbytnou součástí pro globální pokrytí stejnojmennou vysokokapacitní službou. Důvodem odkladu je fakt, že neúspěšný start, do jehož vyšetřování se zapojí ruské orgány, zajišťovala společnost ILS, která má na starosti též přípravu startu satelitu Inmarsatu.

Vynesení třetího satelitu GX na orbit bylo původně ohlášeno na začátek června, uvádí agentura Reuters. Zařízení se ostatně již nachází na Bajkonuru. Nyní je termín neznámý. Na spuštění služby přitom čeká řada klientů včetně vlád. Inmarsat již snížil výhled tržeb pro letošní i příští rok.

Akcie InmarsatuAutor: E15

Nadále však očekává příjem z GX ve výši 500 milionů dolarů v pěti letech. Na ohlášení odkladu startu a tím i spuštění celého systému rázně zareagovali investoři. Akcie Inmarsatu otevřely týdenní obchodování s pětiprocentní ztrátou.

Inmarsat loni hospodařil s čistým ziskem 341,1 milionu dolarů při tržbách 1,29 miliardy. Společnost vznikla v roce 1979 jako nezisková mezivládní organizace z vůle Mezinárodní námořní organizace (IMO) a měla poskytovat satelitní komunikační servis námořní dopravě. V polovině devadesátých let byla privatizována kvůli neochotě členských států investovat do inovací.

Musk a Branson chtějí poskytovat internet z vlastních družic

Autor: tre

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah