Nokia má miliardovou ztrátu, tržby jí klesly o pětinu | E15.cz

Nokia má miliardovou ztrátu, tržby jí klesly o pětinu

Nokia
Nokia
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finská společnost Nokia, která je největším výrobcem mobilních telefonů na světě, utrpěla ve čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 1,07 miliardy eur (asi 27 miliard korun). O rok dříve přitom měla zisk 745 milionů eur (asi 19 miliard korun).

Čisté tržby fimy spadly o pětinu na deset miliard eur (zhruba 254 miliard korun. Prodej smartphonů se snížil o 31 procent. Zisk na akcii na provozní úrovni klesl o 73 procent na 0,06 eura, což je navzdory silnému propadu lepší výsledek, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters počítali s propadem na čtyři centy.

Tržby výrazně klesly, i když Nokia v Evropě a v Asii uvedla na trh své první smartphony s platformou Windows. Firma o své pozice přišla už dřív, velkým konkurentem jsou pro ni přístroje s operačním systémem Android od americké společnosti Google, a rovněž komunikátory iPhone od americké společnosti Apple.

Podíl operačních systémů v telefonech Nokia

Prognóza prodejů smartphonů Nokia s OS Windows Autor: WPCentral

Nokia má snahu ztracené pozice získat zpět, k čemuž jí mají pomoci právě telefony s operačním systémem Windows od společnosti Microsoft. Zatím prý těchto přístrojů prodala víc než milion. Na trhu jsou teprve od listopadu, v USA se dostávají na pulty prodejen během ledna. Prodej nových smartphonů ale nestačil kompenzovat propad prodeje těch staršíc.

Co se psalo v roce 2010:

Vzhledem k tomu, že zisk na akcii nespadl tolik, jak se analytici obávali, akcie Nokie po zveřejnění výsledků hospodaření přidávaly kolem osmi procent. Proti maximu z loňského roku je ale jejich kurz pořád zhruba poloviční. Akcie Nokie klesají vytrvale s tím, jak firma ztrácí pozice na trhu. Zhruba před deseti lety se akcie prodávaly za desetinásobek současné ceny.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah