Nokia podala na Apple žaloby za porušování svých patentů

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia podal v Německu a Spojených státech žaloby na americkou společnost Apple za porušování svých patentů.

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia podal v Německu a Spojených státech žaloby na americkou společnost Apple za porušování svých patentů. Zdroj: CTK/AP

Nokia v podáních uvedla, že Apple sice sjednal v roce 2011 licence na používání některých patentů vlastněných její dceřinou firmou Nokia Technologies, poté si ale americká firma odmítala licencovat další inovace Nokie, přestože je použila v řadě svých produktů.
Apple v úterý podal žalobu na firmy Acacia Research a Conversant Intellectual Property Management kvůli údajnému spolčení s Nokií na vymáhání nadměrných licenčních poplatků, uvedla agentura Reuters.
Jak by mohla budoucí Nokia vypadat? Podle spekulací takto.
Nokia Lumia 900
V únoru Nokia urovnala patentový spor s jihokorejským výrobcem elektroniky Samsung.
6
Fotogalerie

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia podal v Německu a Spojených státech žaloby na americkou společnost Apple za porušování svých patentů. 

Žaloby finská firma podala v Německu u soudů v Düsseldorfu, Mannheimu a Mnichově, v USA to udělala v Texasu. Firma sdělila, že připravuje podání žalob u dalších jurisdikcí. Výrobce telefonů iPhone podle ní porušil dvaatřicet jejích patentů. Například na displeje, uživatelské rozhraní, software, antény nebo kódování videa.

Nokia v podáních uvedla, že Apple sice sjednal v roce 2011 licence na používání některých patentů vlastněných její dceřinou firmou Nokia Technologies, poté si ale americká firma odmítala licencovat další inovace Nokie, přestože je použila v řadě svých produktů. Apple v úterý podal žalobu na firmy Acacia Research a Conversant Intellectual Property Management kvůli údajnému spolčení s Nokií na vymáhání nadměrných licenčních poplatků, uvedla agentura Reuters.

V únoru Nokia urovnala patentový spor s jihokorejským výrobcem elektroniky Samsung. Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, nezvládla však nástup chytrých telefonů, kde ji zastínily Apple a Samsung.

Předloni Nokia prodala svou divizi mobilních telefonů za 5,4 miliardy eur americké společnosti Microsoft, ponechala si však rozsáhlé portfolio telefonních patentů a licenci na značku. Na počátku tohoto měsíce Nokia oznámila, že příští rok se na trhu znovu objeví chytré telefony s její značkou v rámci spolupráce s firmou HMD Global.