Nokia se odrazila ode dna. Prodala víc mobilů a zmenšila ztrátu | E15.cz

Nokia se odrazila ode dna. Prodala víc mobilů a zmenšila ztrátu

Nokia ve čtvrtletí výrazně zmenšila ztrátu
Nokia ve čtvrtletí výrazně zmenšila ztrátu
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vypadá to, že nejhorší období má Nokia za sebou. Finský výrobce dnes zveřejnil čtvrtletní výsledky hospodaření za období červenec až září 2011. Nejhrozivější číslo z minulého souhrnu se podařilo vymazat, provozní ztráta se zmenšila ze 487 milionů eur v minulém období na 71 milionů.

Divize Zařízení a služby skončila dokonce 132 milionů v plusu (proti -247 minulý čtvrtrok), do červených čísel Nokii jako celek stáhly zejména mapová divize NAVTEQ (-45 mil. eur) a divize síťové infrastruktury Nokia Siemens Networks (-114 mil. eur). Do zlepšení celkových čísel se promítl na účinku nabývající ozdravný program šéfa firmy Stephena Elopa.

Čisté tržby z prodejů telefonů činily ve třetím čtvrtletí 5,392 miliardy eur. To je slabý, zhruba jednoprocentní pokles proti předchozímu kvartálu. Na kusy se mobilů přitom prodalo více, znamená to, že klesala jejich průměrná prodejní cena, a to zhruba o 8-11 %. Jeden chytrý mobilní telefon Nokia prodá v průměru za 131 eur, jeden obyčejný telefon za 32 eur.

Celkový počet prodaných telefonů díky „hloupým“ mobilům narostl o 20 % na 106,6 milionu kusů a mohl by Nokii pomoci udržet si trůn největšího výrobce mobilů co do počtu prodaných zařízení. Smartphony v prodejích stagnovaly na 16,8 milionech prodaných kusů.

Elop vyjádřil spokojenost nad kvartálními čísly a zdůraznil, že je stále mnoho kroků, které vedou vytyčenému cíli zdravého a prosperujícího podniku. Mimořádně důležitý se pro Nokii stal indický trh, Elop při té příležitosti zmínil 18 milionů prodaných dual SIM telefonů za pouhé tři měsíce.

To je další důkaz manažerského pochybení předchozího vedení Nokie, které nechtělo o telefonech s dvěma SIM kartami ani slyšet. Nyní už Finové mohou očekávat jen zlepšování. Na trh se dostala osobitá Nokia N9, v průběhu posledního čtvrtletí 2011 přibudou první chytré mobily s operačním systémem s Windows Phone. Mnohé indicie nasvědčují tomu, že Nokia má šanci s nimi uspět.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah