Nové digitální vysílání letos naladí 99 procent obyvatel Česka | e15.cz

Nové digitální vysílání letos naladí 99 procent obyvatel Česka

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Koncem letošního roku by mělo být téměř celé území České republiky pokryto novým standardem digitálního vysílání DVB-T2. V současnosti nový signál vysílá již  22 vysílačů z plánovaných 26, dnes došlo ke spuštění vysílačů v Ústí nad Labem a v Mikulově.

České radiokomunikace se tak připravují na začátek přechodného období v příštím roce, kdy dojde k postupnému vypínání vysílačů současného standardu digitálního vysílání. Kompletní přesun na nové digitální vysílání DVB-T2 by měl být dokončen v roce 2020.

V přechodovém vysílání si mohou diváci naladit 18 kanálů z multiplexů 2 a 3, figurují mezi nimi například stanice Nova, Prima, Barrandov nebo Óčko. Jediným veřejnoprávním kanálem je v novém standardu zatím jen dětský kanál :D.

Česká televize se totiž rozhodla pro vybudování vlastní přechodové sítě, k jejímu dokončení by mělo dojít v první polovině letošního roku. Poté už si budou moci diváci v nové kvalitě naladit stejnou nabídku kanálů jako doposud.

Potřebovat k tomu však budou televizní přijímač, jenž splňuje požadavky nového digitálního vysílání. Podle průzkumu ministerstva průmyslu má vyhovující zařízení 22 procent domácností, a to především ve velkých městech. Možností bude ale také nákup set-top boxu, který diváci připojí ke stávající televizi. Pozemní vysílání, kterého se přechod na nový standard týká, využívá asi 60 procent domácností.

K přechodu na nové digitální vysílání musí přejít většina evropských zemí kvůli přenechání části kmitočtů mobilním sítím. Pokud by k zavedení nového standardu nedošlo, ovlivnilo by to dostupnost televizního vysílání na českém území. Provozovatelé rovněž slibují zvýšení kvality obrazu nebo rozšíření služeb hybridního vysílání HbbTV.

Televizní certifikace
Nový standard DVB-T2 v současnosti splňuje na českém trhu více než 1200 zařízení, tedy set-top boxů a televizí. Jednotlivé přístroje České radiokomunikace testují a následně udělují certifikaci. Tu zákazníci poznají podle zlatých samolepek, která se v obchodě na televizoru nebo set-top boxu nachází. Jakýkoliv přístroj je rovněž možné ověřit na stránce www.dvbt2overeno.cz.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah