Odpočet běží. Sociální síť Threads se zřejmě ve čtvrtek spustí v EU

Meta Platforms pravděpodobně ve čtvrtek v Evropské unii spustí svou sociální síť Threads, kterou se snaží konkurovat síti X Elona Muska. Na webových stránkách Threads v EU nyní běží blíže nespecifikovaný odpočet, který by měl skončit ve čtvrtek v poledne. Spuštění Threads v EU Meta zatím neoznámila.

Meta je vlastníkem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp. Threads firma spustila začátkem července, v Evropské unii však spuštění sítě odložila kvůli přísné unijní regulaci internetových služeb.

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg v říjnu uvedl, že síť Threads alespoň jednou měsíčně využívá téměř 100 milionů uživatelů. Dodal, že podle jeho názoru by se počet uživatelů do několika let mohl vyšplhat až na jednu miliardu.

„Rozšíření do Evropy je důležitým testem dlouhodobé životnosti sítě Threads,“ uvedla nedávno nezávislá analytička technologického sektoru Debra Aho Williamsonová. V příštím roce by podle ní mohla síť díky spuštění provozu v EU získat zhruba 40 milionů nových uživatelů.

Musk na konci července uvedl, že počet uživatelů, kteří alespoň jednou měsíčně využívají jeho síť X, dosáhl nového maxima a překročil 540 milionů. Musk, který je nejbohatším člověkem na světě a šéfem podniku na výrobu elektromobilů Tesla, koupil síť loni v říjnu za 44 miliard dolarů. Tehdy se ještě nazývala Twitter.

Za Muskova působení se mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, podle kritiků se tak ale otevřela cesta k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Musk propustil většinu zaměstnanců podniku, včetně lidí zodpovědných za kontrolu obsahu, a obnovil účty, které byly dříve zablokovány například kvůli nenávistným projevům. Obavy ohledně nedostatečné regulace obsahu a některé Muskovy kontroverzní výroky vedly k tomu, že řada inzerentů se ze sítě X stáhla.