Provozovatel sítě U:fon je v úpadku | E15.cz

Provozovatel sítě U:fon je v úpadku

U:fon
U:fon
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Městský soud v Praze vyhlásil úpadek společnosti MobilKom, která provozuje mobilní síť U:fon. Celkové závazky firmy jsou 2,15 miliardy korun. Věřitelé nyní mohou do 30 dnů přihlásit své pohledávky. Vyplývá to z údajů v Insolvenčním rejstříku. Podle MobilKomu je U:fon je provozně ziskový a bude dál poskytovat služby svým zákazníkům.

„Jde o jeden z mnoha administrativních kroků, které provázejí restrukturalizaci dluhu operátora U:fon, aby mohl být očištěn od zbývající dluhové zátěže a mohl pokračovat ve své činnosti,“ uvedl MobilKom. Firma očekává, že bude povolena reorganizace a v řádu měsíců bude insolvenční řízení zrušeno.

MobilKom na sebe podal návrh na zahájení insolvenčního řízení na konci listopadu. Důvodem byla neschopnost splácet své závazky, zejména pak splátky půjčky od China Development Bank. Banka firmu následně vyzvala k úhradě celé zbývající dlužné částky přesahující 250 milionů korun.

O navrhovaném řešení úpadku reorganizací může soud rozhodnout do tří měsíců po rozhodnutí o úpadku, ale až po schůzi věřitelů. Ta se má konat po přezkumném řízení naplánovaném na 13. března.

Své problémy MobilKom zdůvodňoval zpožděním očekávané aukce na kmitočty uvolněné při digitalizaci televizního vysílání, které by mu umožnily vybudovat plnohodnotnou mobilní síť.

Poukazoval také na neochotu provozovatelů klasických mobilních sítí GSM mu tyto sítě zpřístupnit, tedy uzavřít s ním dohodu jako takzvaným virtuálním operátorem. Zároveň v této souvislosti zástupci MobilKomu obvinili Český telekomunikační úřad (ČTÚ) z nečinnosti. ČTÚ to odmítl, podle předsedy úřadu Pavla Dvořáka stojí za úpadkem neschopnost manažerů firmy.

MobilKom má kolem 100 tisíc zákazníků, kterým poskytuje rychlý mobilní internet a hlasové služby v síti CDMA. Letos firmu od investiční skupiny Penta koupila společnost Divenno Holdings, která v Česku mimo jiné vlastní operátory Dial Telecom a Volný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah