Rádio Česko, ČRo 6 a Leonardo se sloučí. Dostanou kmitočty po BBC? | E15.cz

Rádio Česko, ČRo 6 a Leonardo se sloučí. Dostanou kmitočty po BBC?

Peter Duhan
Peter Duhan
• 
ZDROJ: Tomas Zelezny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Veřejnoprávní rozhlas chystá sloučení svých stanic Rádio Česko, Český rozhlas 6 a Leonardo, chce k tomu změnu zákona. Chtěl by pro ni získat kmitočty po BBC, jejíž anglické vysílání v Česku zřejmě koncem února příštího roku skončí. Poslancům z mediálního výboru to dnes řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Nová "stanice mluveného slova" by podle něj měla vysílat nejprve 16 a ve střednědobém výhledu až 24 hodin denně. K jejímu spuštění je ale třeba, aby Parlament změnou zákona povolil veřejnoprávnímu rozhlasu čtvrtou síť na velmi krátkých vlnách (VKV). Novelu slíbili předložit poslanci Václav Kubata (TOP 09) a Ladislav Skopal (ČSSD). Podle předsedy Výboru Václava Mencla by měla být její obsah předjednán tak, aby Sněmovna mohla novelu schválit ve zrychleném řízení.

Důvodem žádosti o novelu bylo rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která v létě odmítla žádost BBC o rozšíření společného vysílání s Rádiem Česko z šesti na 12 hodin denně. Podle předsedkyně rady Kateřiny Kalistové totiž zákon v platném znění už neumožňuje rádiu, které vysílá na základě licence, přebírat program veřejnoprávního rozhlasu.

Duhan připomenul, že Rádio Česko ke svému vysílání už nyní využívá kmitočty BBC. Stanice Český rozhlas 6 pak vysílá od 18:00 do půlnoci na středních vlnách a stanice Leonardo vysílá pouze prostřednictvím internetu. Jejich sloučením by se i díky personální redukci snížily náklady na provoz o čtvrtinu, uvedl Duhan. Společná stanice by také díky optimalizaci sítí mohla pokrýt 60 procent území, dodal.

Český rozhlas na sítích VKV nyní provozuje celoplošné stanice Radiožurnál, Praha a Vltava.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah