Rarita na prodej: 35 let stará smlouva o založení Applu jde do dražby | E15.cz

Rarita na prodej: 35 let stará smlouva o založení Applu jde do dražby

Smlouva o založení Applu a ještě nějaké dodatky k ní
Smlouva o založení Applu a ještě nějaké dodatky k ní
• 
ZDROJ: Zive.cz

David Polesný, Živě.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V aukční síni Sotheby's proběhne 13. prosince dražba ojedinělého dokumentu, a to 35 staré zakládající smlouvy současné největší technologické firmy USA, tedy Applu. Tři stránky papíru podepsané Stevem Jobsem, Stevem Wozniakem a Rolandem Waynem 1. dubna 1976 by se mohly dle odhadů prodat za 150 tisíc dolarů. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Mezi podepsanými možná leckoho překvapí jméno Rolanda Wayna, které není na rozdíl od Jobse a Wozniaka tolik známé. Roland Wayn byl sice iniciátorem a autorem smlouvy, ale když pak došlo na plánování budoucího směřování firmy, z čerstvě založené společnosti po jedenácti dnech odstoupil. Stvrzuje to dodatek ke smlouvě, který Waynovi ponechával 10% podíl ve firmě. Za 800 dolarů se ho však vzdal. Dnes by měl hodnotu 3,5 miliardy dolarů.

Tři podpisy pod smlouvou, jen dvě slavná jména Autor: Zive.cz

Roland Wayn měl v té době 41 let, byl tedy starší než Stevové a měl za sebou už pár neúspěšných podnikatelských pokusů. Právě jeho špatné zkušenosti ho vedly k větší opatrnosti a nechtěl riskovat. Svého podílu v Applu se vzdával, protože namísto podílu na 10 procentech zisku spíše očekával pozdější zodpovědnost za 10 procent dluhů firmy. Dnes už je mu 77 let.

Dražená smlouva už vystřídala tři majitele. Tím původním byl právě Roland Wayn, který ji později prodal obchodníkovi s rukopisy. V devadesátých letech se pak dostala do rukou současného majitele a pořadatele aukce, kterým je Roland Austin.

Nabídka aukční síně Sotheby's ve formátu PDF ZDE

Smlouva o založení Applu a ještě nějaké dodatky k ní Autor: Zive.cz

Autor: David Polesný, Živě.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah