Levnější iPhone 13, nedostupné Apple Watch, rozporuplný iPad | e15.cz

Rozporuplné iPady, nedostupné Apple Watch Series 7 a levnější iPhony 13

Adam Kos

Adam Kos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Známe novou podobu 10,2“ iPadu, iPadu mini, Apple Watch Series 7 i celé řady telefonů iPhone 13. Známe i ceny a dostupnost nových produktů, tedy až na jednu výjimku. Novinky víceméně kopírují předchozí modely.

Apple na události, kterou pojmenoval California Streaming, odvedl chirurgickou práci. Všechno běželo jako na drátkách, samozřejmě nechybělo ani mnoho superlativ na adresu novinek. Co naopak chybělo bylo trochu nadhledu, vtipu a možná sebereflexe. A samozřejmě diváci. 

Podívejte se na záznam Apple Keynote:

Rozporuplné iPady

Apple nabízí základní 10,2“ iPad za částku 9 990 korun. Jedná se přitom o vstupní model mezi tablety společnosti. Ta jej pravidelně inovuje, i když nové funkce přibývají spíše se systémem iOS, mění se zejména výkon. Pokud vám nebude vadit jeho retro design, odvede skutečně hodně práce. Nebudeme-li se bavit o upozaděném iPodu touch a archaickém iPhonu SE 2. generace, jedná se o poslední produkt společnosti, který ještě nabízí tlačítko plochy pod displejem.

A toho se právě iPad mini (6. generace) nově zbavil. Bezrámečkový design à la iPad Air se tedy viditelně líbí a Apple jej implementuje napříč celým portfoliem. S jistotou se tak dostane i do základního modelu. Kdyby tomu ale bylo již nyní, sebral by modelu mini jasnou pozornost. A i když si velice kompaktní rozměry tabletu s úhlopříčkou displeje 8,4 palců spolu s čipem A15 Bionic, podporou Apple Pencilu a 5G mohou získat fanoušky, co je zarazí, je cena. Za 64 GB zaplatí 14 490 korun, 10,9“ iPad Air s jen o rok starším procesorem stojí jen o 2 500 korun více, přičemž nabízí o mnoho více rozletu pro vaše prsty. Obě novinky jsou již k dispozici v předprodeji, jejich distribuce začne 24. září.

Nedostupné Apple Watch Series 7

Mají nový design a barvy, mají větší displej, jsou tenčí a jako jediná novinka nejsou a v dohledné době ani nebudou k dispozici. Apple je uvede„později na podzim“, kdy to bude, ale možná neví ani on sám. Potvrdily se tím zvěsti o problémech s dodávkami čipů a tím zpoždění výroby. Novinka přitom používá stejný čip jako Series 6. I když na ně společnost na svém webu již patřičně láká, vyjma dostupnosti zde nenajdete ani ceny, ani bližší informace. Apple totiž novinku ještě nezahrnul ani do srovnávací tabulky, takže nejsou k dispozici žádné její technické údaje. Že by tedy všechno nebylo tak růžové?

Neznáme totiž přesné rozměry hodinek, jejich váhu, stejně jako rozlišení onoho o 20 % a o 70 % jasnějšího displeje. Dalo by se tak říci, že toho víme vlastně méně než více. Celé to budí dojem, že Apple Watch Series 7 byly šité horkou jehlou, jen aby je Apple ukázal světu. Označení „později na podzim“ koneckonců může být i 21. prosince, takže společnost má poměrně dost času nadoladění. Nutně to ale musí znamenat další pokles prodejů stávající generace. Zákazníci, kteří už vědí, co přijde, si jistě rádi počkají, když se na nový design těšili už od roku 2015.

Levnější iPhony 13

Nové iPhony 13 a 13 Pro budou v předprodeji od páteční 14. hodiny. Do prodeje jdou spolu s iPady 24. září. Zajímavé jsou nastavené cenovky. Model iPhone 13 Pro zlevnil o tisícovku a startuje na 28 990 korun, větší model 13 Pro Max zlevnil dokonce o dva tisíce, kdy jeho cena začíná na 31 990 korun. Pokud však sáhnete po jeho největší 1TB paměťové variantě, jedná se naopak o vůbec nejdražší iPhone, který kdy Apple nabízel. Jeho cenovka se vyšplhá až na 47 390 korun.

Apple iPhone 13 mini startuje na 19 990 korunách, iPhone 13 na 22 900 korunách, přičemž oproti loňským iPhonům 12 mají dvojnásobnou 128GB paměť. Za iPhone 12 mini přitom zákazníci zaplatili 21 990 korun a iPhone 12 pak 24 990 korun. Letos tak ušetří dva tisíce. Za rozdíl na úložišti si navíc Apple účtuje 3 tisíce, ve finále tedy oproti loňské situaci vlastně zákazníci ušetří 5 tisíc. Představení novinek navíc zapříčinilo ukončení prodeje iPhonu XR a 12 Pro z oficiálního Apple Online Store. Má tedy Apple zaděláno na prodejní hit? I když novinek není zas tolik, je to dost pravděpodobné.

Za své peníze navíc dostanete více. A to zcela objektivně řečeno. Nové telefony totiž oproti loňské generaci narostly – to decentně do hloubky a razantně na váze. Například model 13 Pro Max tak váží závratných 238 g. Může za to nejen samozřejmě že lepší a zákonitě větší soustava fotoaparátů, ale i větší kapacita baterie. U té Apple deklaruje o hodinu a půl delší výdrž u iPhonu 13 mini a 13 Pro a o dvě a půl hodiny delší výdrž u modelů iPhone 13 a 13 Pro Max oproti předchozí 12. Generaci. Adaptér v balení opět nečekejte.

To, že iPhony už neudávají trendy, ale spíše se jimi řídí, platí už delší dobu. I když je tedy výřez pro čelní kameru a její senzory dle Applu o 20 % menší, což je na jeho šířce vidět na první pohled, narostl zase do své výšky. A tím se společnost už nepochlubila. Na používání zařízení to ale bude mít minimální dopad. Nově získaného prostoru totiž dokáže využít jen málokterá aplikace. Konkurence už začala na hlavní novinky iPhonů 13 i reagovat. Samsung např. uveřejnil tweet, ve kterém naráží na 120Hz obnovovací frekvenci displeje. Tu totiž v řadě Galaxy S20 nabídl už před rokem.

Nové operační systémy

Pokud se z hardwarových novinek netěšíte, ale jste stávajícími uživateli zařízení Apple, i vy se dočkáte nových operačních systémů. Na ostré verze iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a tvOS 15, které společnost představila v červnu v rámci konference WWDC21, se tak můžete těšit od pondělí 20. září. V případě iPhonů je navíc podporována ještě generace 6S, která byla představena už v roce 2015. Apple se tedy o své zákazníky stará a přímo je do upgradu zařízení nenutí. Kdy přijde macOS 12 pro počítače Applu ještě známo není, doufá se ale v samostatnou Keynote, na které budou představeny nové MacBooky Pro. A na ní bychom se právě o systému Monterey mohli dozvědět více – pravděpodobně už v půli října.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah