Sdílíte jméno svého psa na Instagramu? Usnadňujete práci podvodníkům, ukázal průzkum banky Santander | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sdílíte jméno svého psa na Instagramu? Usnadňujete práci podvodníkům, ukázal průzkum banky Santander

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Jeden z deseti mileniálů používá jméno svého domácího mazlíčka jako heslo pro přístup k různým internetovým službám. Zároveň mnozí z nich sdílejí fotky svých mazlíčků na Instagramu a riskují tam, že se stanou obětí kybernetického zločinu. Ukázal to průzkum britské pobočky bankovní skupiny Santander.

Průzkumu se zúčastnily dva tisíce britských mileniálů, kteří jsou aktivní na Instagramu.  Téměř 90 procent z nich přiznalo, že na této sociální síti zveřejňují své osobní údaje včetně věku a jména svých domácích mazlíčků. Mohou za to celebrity, které postování snímků se svými zvířaty zpopularizovaly, uvádí Santander. 

Podle banky se tak mileniálové vystavují zvýšenému riziku finančních podvodů. Santander zaznamenal, že více než 40 procent uživatelů Instagramu sleduje celebrity. Své domácí mazlíčky na Instagram fotí například zpěvačky Lady Gaga nebo Taylor Swift, které mají desítky milionů sledujících. A třetina lidí ve věku 18 až 24 let uvedla, že použila příspěvek na Instagramu celebrity jako inspiraci pro obsah svého vlastního účtu. 

Glosa Petra Peška: Přehnaný údiv nad stárnoucí aplikací

„Zveřejnění příliš velkého množství informací by mohlo umožnit podvodníkům vybudovat profily obětí, které by mohly být použity k podávání žádostí o finanční produkty jejich jménem, vydírání nebo převádění peněz na jiný účet,“ uvádí banka v průzkumu. 

Průzkum také zjistil, že polovina mladých ve věku 18 až 24 let používá stejné heslo pro více webových stránek, přičemž pouze 12 procent mladších 25 let pravidelně aktualizuje své přihlašovací údaje pro webové stránky, na nichž sdílí osobní údaje. Dalších 78 procent uvedlo, že neví, jak se chránit před krádeží identity.

Výplatní pásky i lékařské záznamy. Lidé ukládají na Ulož.to nechráněná data, varuje analýza

 
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!