Selfie je out. Sociální sítě ovládl nový trend - plandid | E15.cz

Selfie je out. Sociální sítě ovládl nový trend - plandid

Filip Hon

Nedávný fenomén sociálních sítí ustupuje novému trendu: profilovkám ve stylu plandid.

Bylo to slovo roku 2013 – selfie. Fotografie, s jejímž pořízením experimentoval alespoň jednou každý majitel chytrého mobilu. Nyní přichází éra takzvané plandid.

Výraz vznikl spojením anglických slov planned a candid – jde tedy o fotky plánované a současně přirozené. Na selfie je vždy vidět, že se člověk snažil o co nejlepší fotku. Plandid jsou rafinovanější: cílem je fotka, která vypadá jako perfektní momentka.

Pomníky nehod. Zachovalé vraky letadel je možné najít po celém světě

Jinak řečeno, na plandid fotce člověk vypadá, jako kdyby ho vyfotil profesionální fotograf bez jeho vědomí. Na rozdíl od selfie se pohled do objektivu nedoporučuje, ba přímo není vítán.

Podařené plandid fotce jsou lidé ochotni věnovat spoustu času a příprav. Nejdřív je třeba vybrat odpovídající prostředí. Pláž, luxusní kavárnu, bazén, posilovnu… Potom je nutné počkat na optimální počasí.

Trend, co vydělá balík

K čemu je fotka na pláži, když je pod mrakem? Pak už nezbývá než vymyslet dokonalou pozici a fotit nové a nové snímky tak dlouho, než člověk vypadá, jak by si představoval. Vlasy rozevláté větrem, iluze pohybu a podobná doplnění také nejsou od věci.

Oblibu si plandid získává i proto, že nemá pevná pravidla. Každý tak může skrýt své nedostatky a vyfotit se pod úhlem, který mu vyhovuje. Ve výsledku dá tato „náhodně pořízená“ momentka mnohem více práce než do nedávné doby bezkonkurenčně nejčastější natažení ruky a vyfocení proti zdi.

Cestu na Mars by mohla usnadnit recyklace moči astronautů
Z brněnského Masarykova okruhu odešel významný akcionář
U „Masaryčky“ probíhá největší archeologický průzkum poslední doby. Podívejte se, co už experti vykopali
Mladé Rusky našly nový způsob obživy. Stále častěji vstupují do armády
Selfie či otisk prstu nám má zajistit větší bezpečnost při platbě přes internet
OBRAZEM: Krejčířova vila je stále k mání, dražba proběhne za půl roku znovu

Autor: Filip Hon
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!