U „Masaryčky“ probíhá největší archeologický průzkum poslední doby. Podívejte se, co už experti vykopali | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

U „Masaryčky“ probíhá největší archeologický průzkum poslední doby. Podívejte se, co už experti vykopali

Michal Nosek

Michal Nosek

Na pozemcích u Masarykova nádraží probíhá největší archeologický průzkum poslední dekády. Pracovníci společnosti Archaia hledají cenné pozůstatky minulosti na šesti tisích metrech čtverečních.

Okolí pražské ulice Na Florenci obsadili archeologové. Provádějí zde průzkum, který předchází výstavbě nové administrativní čtvrti. Investiční skupina Penta zde hodlá od příštího roku prostavět až deset miliard korun.

"Zatím jsme naplnili zakopanými předměty dvatřicet krabic od banánů, ale v dubnu kdy naše práce končí, jich budou stovky," říká archeolog Martin Vyšohlíd z Archai, který zde vede tým zhruha padesátky lidí.

Penta přeskupí realitní byznys. Škatulata čekají projekty za desítky miliard

Mezi předměty, které archeologové odhalili, jsou kamnové kachle z patnáctého století s unikátním zdobením. Znázorňují se na nich motivy svatáho Martina, tří králů či znak Nového Města pražského.

V sítech archeologů uvízly i části porcelánových dýmek, mince či dělová koule. Pracovníky zatím trápí jen po deštích bahnitý terén, ale už se připravují na zimu. "Vykopávky budou pokračovat celou zimu. Již máme připravený speciální obří vytápěný stan, který zakryje prostor sedmi set metrů čtverečích. To nám upožní pokračovat v i tuhých mrazech," dodává Vyšohlíd.


Blíží se prezidentské volby 2018. Kdo z devíti kandidátů na prezidenta zvítězí? Sledujte volební speciály s komentáři i okamžitými online výsledky. První kolo prezidentské volby 2018 se bude konat už 12. a 13. ledna. Pokud žádný kandidát nezíská dostatečnou převahu, druhé kolo prezidentských voleb 2018 se uskuteční o dva týdny později, 26. a 27. ledna.


Krása rozkladu. Smíchovské nádraží skrývá pozapomenutý protiatomový kryt, podívejte se
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny
U českých hranic chátrá rekreační areál špiček NDR. Podívejte se, kde odpočíval Erich Honecker
OBRAZEM: Rozvadovské kasino dostavělo luxusní hotel za miliardu
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa

 

 

 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!