Sociálním sítím hrozí padesát milionů eur pokuty kvůli pomluvám nebo projevům nenávisti | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Sociálním sítím hrozí padesát milionů eur pokuty kvůli pomluvám nebo projevům nenávisti

ČTK

Velkým sociálním sítím v Německu od pondělka hrozí pokuta až 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun), pokud bezodkladně po upozornění nesmažou nenávistné komentáře či pomluvy. Informoval o tom server BBC. Příslušný zákon, který má mimo jiné zabránit podněcování k nenávisti na sociálních sítích, schválil německý parlament loni v létě.

Nová legislativa ukládá komerčním sociálním sítím s více než dvěma miliony registrovaných uživatelů, aby mazaly nelegální obsah ze svých serverů. Po upozornění od úřadů musí provozovatel stížnost okamžitě přezkoumat a protiprávní příspěvek do 24 hodin smazat. V nejasných případech na to má sedm dní. Týdenní lhůtu lze překročit ve výjimečných případech daných zákonem.

Německé ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že zveřejní na svých stránkách formuláře, které budou moci lidé využít k hlášení příspěvků ze sítí, které zákon porušují. Norma se týká zejména sítí jako Facebook, Twitter či YouTube, ale nikoli například emailových a messangerových služeb. Norma rovněž neplatí pro odborné portály, onlineové hry či prodejní servery.

Technologické trendy 2018: „povstání“ robotů, nové rozvozy z e-shopů a možná i dražší internet

Zástupci Facebooku už oznámili, že v Německu vytvořili speciální tým, který má několik stovek lidí. Bude sledovat příspěvky, které by mohly zákon porušovat. Zákon přijal Spolkový sněm loni v červnu a platí od 1. října s účinností od dnešního dne.

Firmám, které pravidla poruší, hrozí pokuta až pět milionů eur (130 milionů korun) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah a pokuta až 50 milionů eur pro celý podnik. Každá sociální síť, ať je její sídlo v jakékoli zemi, bude muset mít v Německu zodpovědnou osobu, na níž se bude možné obrátit.

Kritici se obávají, že norma povede k přehnanému mazání příspěvků na sociálních sítích. Podle nich to ohrozí svobodu slova.

Lelkování v práci se přesouvá na mobil

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!