Lelkování v práci se přesouvá na mobil | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Lelkování v práci se přesouvá na mobil

Hana Filipová

Hana Filipová

Účet za nicnedělání zaměstnanců se tuzemským firmám letos opět zvýšil. Nepracovní aktivity na internetu vzrostly na sto minut denně.

„Je to hrozné, když si člověk v práci ani neudělá nic pro sebe,“ říkával kdysi jeden můj kolega. Většina zaměstnanců českých společností s tím ale problém nemá. Podle analýzy firmy truconneXion stráví jen před Vánocemi Češi nepracovními aktivitami na internetu zhruba sto minut denně, což je zhruba o pět minut víc než loni.

A podniky to stojí v průměru 5625 korun za každého jednoho pracovníka. „Trend okrajování pracovní doby ve prospěch soukromých aktivit zaměstnanců se prohlubuje, za poslední čtyři roky se promrhaný čas prodloužil o 15 minut,“ říká Martin Hnízdil z truconneXion. Pokles pracovní morálky má hlavně před vánočními svátky jasný důvod: nakupování dárků. A mimo to také komunikaci na sociálních sítích, která se už několik let drží na špici mezi způsoby lelkování na pracovišti.

Podvodné e-shopy řádí před vánočními svátky ve velkém

Navíc se prohlubuje vliv a rozšíření využívání chytrých mobilních telefonů, díky nimž je zahálka ještě o něco jednodušší. Kromě toho mají výhodu, že je zaměstnavatel a jím spravované bezpečnostní či analytické systémy jakožto „big brother“ nejsou schopni centrálně sledovat a spravovat. Nakoupit jejich prostřednictvím lze dárky a ještě je možné mezitím v rychlosti vyřídit několik důležitých „komunikací“ přes nejrůznější messengery či WhatsApp.

Trend potvrzují i přehledy předvánočních nákupů právě přes mobil. Z těch přístup na weby internetových obchodů meziročně narostl zhruba o patnáct procent. A například loni v závěru roku se z mobilů a tabletů uskutečnilo více než šedesát procent mimopracovních přístupů k internetu, jak vyplývá ze statistik truconneXion.

„Z počítačů se na mobil přesunuje většina mimopracovních aktivit, které zaměstnance rozptylují a zdržují od práce. Na firemním notebooku si většina Facebook spustit nedovolí, ale na telefonu téměř každý. Firmy totiž monitorují hlavně počítače a mobilní zařízení stojí mimo jejich zájem,“ dodává Martin Hnízdil.

Facebook se chová na německém trhu neférově, hlásí úřady

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!