Kupec Avastu roste. NortonLifeLock zvýšil zisk o třetinu | e15.cz

Softwarový gigant Norton, který kupuje český Avast, roste. Zisk zvýšil o třetinu

Filip Zelenka

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Softwarová společnost NortonLifeLock, která se stane novým vlastníkem českého Avastu, zažila úspěšné čtvrtletí. Tržby ji meziročně vzrostly o 13 procent na 691 milionů dolarů (14 miliard korun), zisk dosáhl 248 milionů dolarů, což je v přepočtu přes pět miliard korun. 

Norton má v současnosti 23 milionů uživatelů, za poslední kvartál jich přibylo 150 tisíc, meziročně pak 2,6 milionu. Nárůst je způsoben hlavně akvizicí německé antivirové společnosti Avira, která přinesla Nortonu milion a půl nových uživatelů. Uvádí to v kvartálním reportu.

„Celkově lze říct, že výsledky dopadly velmi dobře. Čistý zisk i celkové výnosy překonaly odhady analytiků,“ komentuje situaci Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus. „Pozitivní trendy vidíme i na úrovni provozních marží. Ty aktuálně dosahují 51,2 procenta, což představuje meziroční nárůst o čtyři procentní body,“ říká Pfeiler. 

Zisk oproti stejnému období v loňském roce kyberbezpečnostní společnosti vzrostl o 32 procent na 248 milionů dolarů (přes pět miliard korun). „Investory potěšil i výhled managementu, který cílí na růst výnosů tempem osm až deset procent,“ popisuje Pfeiler. Vedení Nortonu je ohledně dalšího růstu optimistické. 

V minulém fiskálním roce NortonLifeLock zaznamenal příjmy ve výši 2,5 miliardy dolarů (53 miliard korun). Společnost v loňském roce provedla akvizici německé společnosti Avira v hodnotě 360 milionů dolarů. Avira používá obchodní model freemium, tedy že základní variantu antivirového programu poskytuje zdarma.

Stejný přístup vyznává právě i Avast, jehož služby po celém světě využívá 435 milionů uživatelů, za služby přitom platí jen zhruba třináct milionů z nich. Avast za minulý rok utržil 900 milionů dolarů a vykázal zisk 360 milionů dolarů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery